Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Gürültüsüne Kim Dur Diyecek?

Kentsel dönüşümde en büyük sıkıntı, inşa edilecek evlerin sağında solunda gürültüden çok fazla etkilenecek konutun olması. Ancak vatandaş hakkını bilmiyor, taşeronlar da çalışma saatlerine uymuyor.

yapi.com.tr
İnşaat Gürültüsüne Kim Dur Diyecek?

Şehir merkezinde veya şehre yakın lokasyonlarda projelerin birbiri ardına yükselmeye başlaması, inşaatlara komşu yaşam alanlarında ‘gürültü’ sorununu çıkarırken, kentsel dönüşümün bu sıkıntıyı hangi boyuta taşıyacağı merak konusu oldu. Vatan Gazetesi'nden Nihal Yuvacan'ın haberine göre, konuyla ilgili yasal düzenlemelerdenhabersiz vatandaşların çoğu hem şikayetçi oluyor, hem de bu konuda kiminle, nasıl muhattap olacağını bilmiyor.

2872 sayılı Çevre Kanunu Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nin 23’üncü maddesine göre, şantiye alanlarından çevreye yayılan gürültü seviyesi ve gürültünün önlenmesine ilişkin kriterleri belirlenmiş.

Gece inşaat yasak

İlgili maddede “Konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde gerçekleştirilen şantiye faaliyetleri, gündüz zaman dilimi dışında akşam ve gece zaman dilimlerinde sürdürülemez” deniliyor.

İnşaat yapılabilecek gündüz zaman dilimi, sabah 07.00’den akşam 19.00’a kadar olmak üzere 12 saat olarak belirtiliyor. Maddede inşaat yapılamayacak olan akşam saatleri, 19.00’dan 23.00’e kadar 4 saat, gece ise 23.00’ten sabah 07.00’ye kadar 8 saat olarak ifade ediliyor. Mevzuat, ‘haftasonu’ inşaat yapılmasını ise geçen yıla kadar belirli saatlere bağlamamış. Hal böyle olunca haftasonunda izin yapan vatandaşlar, tıpkı haftaiçinde olduğu gibi sabahın 7’sinde komşu şantiyelerin inşaat gürültüsüyle karşı karşıya kalmış.

Kime şikayet edilirler?

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, geçen yıl bu şikayetler sonrası Cumartesi ve Pazar günleri inşaata başlama süresi sabah 7.00’den sabah 10.00’a alınmış. Ancak uygulamada şikayetlerde daralan firmalar, ‘komşuluk hukuku’nu bozmamak adına Pazar günleri çalışmaktan kaçınıyor, sabahları ise işleri 7.00 yerine 9.00’da başlatıyor. Mevzuatta, haftasonu ve resmi tatil günlerinde gerçekleştirilecek şantiye faaliyetlerine, konut bölgeleri ve yakın çevresinden gelen şikayetlerin yoğunluğu dikkate alınarak, İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile yasaklama getirilebileceği de belirtiliyor. Yani vatandaşların bağlı bulundukları belediyeye şikayet etme hakları bulunuyor.

Belediyelerin çevre koruma birimlerinin ve kontrol müdürlerinin bölgeye gelip gürültüyü ölçme, yasalara aykırı bir durum varsa İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile yasaklama imkanı bulunuyor. İnşaat yapılma saatine uyum kadar, gürültünün şiddeti de yasaya ne kadar uygun bakılıyor. Örneğin mevzuatta, “Şantiye faaliyeti sonucu oluşabilecek gürültü, LCmax gürültü göstergesi cinsinden 100 dBC’yi aşamaz” deniliyor.

Tek istisna kamu yararı

Kamu yararı gerektiren baraj, köprü, tünel, otoyol, şehir içi anayol, toplu konut gibi projelerin inşaat faaliyetleri ile şehir içinde gündüz trafiği engelleyecek inşaat faaliyetleri gündüz zaman diliminde çalışmamak koşuluyla İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile sürdürülebiliyor. Vatandaşların ise bu durumda yine biraraya gelerek şikayetlerini bildirme hakkı bulunuyor. Nihai kararı yine Kurul veriyor.

Faaliyet sahibi tarafından şantiye alanında; inşaatın başlama, bitiş tarihleri ve çalışma periyotları ile büyükşehir belediyesi veya il/ilçe belediyesinden alınan izinlere ilişkin bilgilerin ise inşaat alanında herkesin kolayca görebileceği bir tabelada gösterilmesi zorunlu tutuluyor.

Tatil beldelerinde ve turistik alanlarda gerçekleştirilen tüm şantiye faaliyetleri ise büyükşehir belediyesi ve/veya il/ilçe belediyesinin kararı doğrultusunda hafta sonları veya birkaç ay süre ile tamamen durdurulabiliyor.

Pazar günü ses şiddetine 100 desibel sınırı

- Çevre Kanunu, inşaat çalışmalarının hafta içi saat 07’den başlayarak saat 19.00’a kadar yapılabileceğini belirtiyor.

- Ancak 19.00’dan itibaren inşaatta herhangi bir faaliyet yürütmek hatta beton dökmek dahi yasak.

- Bir yıl öncesine kadar hafta sonları için de aynı kurallar geçerliydi

- Ancak geçen yıl yapılan bir düzenleme ile Cumartesi ve Pazar günleri inşaatta faaliyete saat 10.00 itibarıyla başlanabiliyor.

- Akşam inşaatın paydos etme saati yine 19.00.

- Buna karşılık hafta sonları ve resmi tatil günlerinde, yapılacak inşaatta sesin yüksekliği ile ilgili sınırlama var.

- Eğer gürültü seviyesi 100 desibel’i aşarsa faaliyet durdurulabiliyor.

 

Taşeron kurala uymayabiliyor kontrol edilmesi kolay değil

İnşaat çalışma saatlerinin düzene oturtulması kolay olmadığını, mevzuatın yanı sıra ilçe bazında da farklı uygulamalar olabildiğini belirten Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, şunları söyledi: “Firmalar kurallara uysa da bazen taşeronlar sınırları aşabiliyor. Belirli bir yere kadar kontrolü bulunan bir konu bu. Merkezi olmayan bir bölgede çok rahat hafriyat yapılabilirken, şehir içinde kamyonların gündüz giremediği alanlarda, kuralın aşılması veya inşaatın akşam olması için izin alınması gündeme gelebiliyor. Trafik de ayrı bir sorun. Gündüz kamyon girişine izin verilmediği için, belli sürede projeyi bitirmekle yükümlü firma, zorlanabiliyor, izne başvurabiliyor. Çözümü zor bir konu ancak dönüşüm söz konusu olduğunda daha planlı yapılanma şart olacaktır.”

Komşuluk hukuku var diye pazar günü çalışılmıyor

Pazar günü şikayetlerin yoğun olmasından dolayı uygulamada genellikle inşaat yapılmadığını söyleyen Teknik Yapı ve İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, şöyle konuştu: “Yazılı olmayan kaideler ve komşuluk hukuku var. Şikayetleri göz ardı edemeyen ve çevresiyle iyi geçinmek durumunda olduğunu iyi bilen hiçbir müteahhit, uygulamaya bakıldığında pazar günleri çalışamıyor. Yaşam alanlarına yakın inşaatlarda 7.00 yerine 9.00’da başlatıyor. İdareler de hassas, iki şikayet gelse zabıta gelerek inşaatı durduruyor. Kentsel dönüşümle İstanbul şantiyeye dönecek. Her iki kesimin de birbirine anlayış göstermesi gerekiyor. Firmalar yasada belirlenen desibelin üzerine çıkmamaya da gayret ediyor.”

ETİKETLER: inşaat
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-gurultusune-kim-dur-diyecek_107156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!