Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyükşehir ‘Gürültü’ Dedi, Valilik Reddetti!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hafta sonu ve gece çalışma izni alan inşaatların faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik talebi kabul edilmedi. Valilik Mahalli Çevre Kurulu, belediyenin başvurusunu reddetti. Öte yandan bazı inşaatlarda yine saat düzenlemesi yapıldı.

yapi.com.tr
Büyükşehir ‘Gürültü’ Dedi, Valilik Reddetti!

İzmir’de vatandaşların tepki gösterdiği konular arasında yer alan gece yarısı, hafta sonu ve tatil günlerinde çalışan inşaatlar nedeniyle yaşanan kriz sürüyor. Özellikle büyük şirketler ve AVM inşatlarına İzmir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu tarafından farklı saatlerde çalışma onayı verilmişti. Gaziemir Optimum, Bornova Folkart, Karşıyaka Mavibahçe, Mavişehir İZKA İnşaat projelerine belirli aralıklarla toplanan kuruldan izin çıktı. Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler başkanlığında oluşan kurumlardan katılan personellerin geldiği mahalli çevre kurulunda bazı dönemler şerh kararları da dikkat çekti.

Kurul, son toplantısında yine tartışma yaratacak bir karara daha imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan yoğun şikayet geldiğini ifade ederek izin verilen inşaatların çalışma saatlerinin düzenlenmesini talep etti. Hemşeri İletişim Merkezi’ne (HİM) çok sayıda telefon ve şikayetin geldiğini belirten belediye hafta sonu ve tatil günlerinde çalışmaların durdurulmasını istedi.

İl geneli olmaz

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Büyükşehir’in başvurusunu inceleyen kurul, ÇED yönetmeliğinin gürültü ile ilgili kararlarını belirleyen maddesi gereği yetkinin kendisinde olduğunun altını çizdi. Hafta sonu ve resmi tatil günleri çalışma izni ya da iptalinin konut ve yakın çevresindeki faaliyetler için geçerli olabileceğini dile getiren kurul talebin uygun bulunmadığını vurguladı. Kurul, ‘il genelini kapsayacak şekilde genel bir hüküm verilmesinin sakıncalar doğurabileceğini’ söyledi.  Büyükşehir Belediyesi, Karayolları, il halk sağlığı müdürlüğü, il afet ve acil durum müdürlüğü, MTA bölge müdürlüğü yetkilileri ise toplantıya katılmadı.

Toplantıda ayrıca Karşıyaka Çarşı’nın gece 21:00-01:00 saatlerinde trafiğe açık olması nedeniyle çalışma saatlerinde düzenleme talep eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü (Karşıyaka Tiyatro Binası İnşaatı) ile Argan Mühendislik-Deniz Kapuş’un (Deniz Sineması İnşaatı) başvuruları uygun bulundu.

Yine İZKA İnşaat tarafından Mavişehir’de yapımı sürdürülen Spor Okulu inşaatına da hafta için 21.00'den sonra, hafta sonu sabah 10:00’dan önce çalışma izni verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-gurultu-dedi-valilik-reddetti_132800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!