Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatlar Borçla Dönüyor!

Türkiye son yıllarda şantiyeye döndü. Ancak, ekonomiye kalkan olan inşaat sektörü kendi çarkını bankadan aldığı borçla döndürür hale geldi. Batık kredilerdeki her 100 liranın 3,81 lirası inşaatta.

yapi.com.tr
İnşaatlar Borçla Dönüyor!

Türkiye Bankalar Birliği’nin inşaat sektörüne yönelik kredilerle ilgili verileri, bu sektör için çalışanların borç parayla iş yaptığını ortaya koydu.

Bugün Gazetesi'nden Emine Açar'ın haberine göre, inşaatı yapan, pazarlayan ve alan kişilerin bankalardan kullandığı kredi miktarı, 2013 yılının ilk 3 ayına göre bu yılın ilk 3 ayında yüzde 47 artarak 212,3 milyar liradan 311,8 milyar liraya yükseldi.

Artış hızı çok yüksek

Bankaların doğrudan inşaatları gerçekleştiren firmalara verdiği kredi miktarı, aynı dönemde yüzde 46,13 büyüyerek 77,2 milyar liradan 112,8 milyar liraya çıktı. Yine 2013 yılının ilk 3 ayı sonunda konut almak için bankaların kapısını çalan kişilerin kullandığı toplam kredi 99,3 milyar liraya ulaşmıştı. Bu rakam 2 yılda yüzde 35,1 artarak 134,1 milyar liraya çıktı. Emlak komisyon, kiralama ve işletmecilik faaliyetlerine verilen kredi miktarındaki artış da dikkat çekiyor. Bu kalemde çekilen kredi miktarının 2 yılda yüzde 80,74 büyüyerek 64,9 milyar liraya ulaştığı gözleniyor. Uzmanlar özellikle emlak komisyon, kiralama ve işletmecilik faaliyetlerine verilen kredilerdeki artışın izlenmesi gereken önemli bir kalem olduğunu belirtiyor.

İnşaatçılar kullanıyor

Bu türde çekilen kredilerin yine inşaat yapan firmalar tarafından kullanıldığı iddia ediliyor. Sistem kredi bulmakta zorlanan inşaat firmasının, anlaştığı bir emlak şirketi üzerinden kredi kullanması ya da kendisinin yeni bir aracılık şirketi kurmasıyla işliyor.

40 milyar liralık kredi batağı var

Takibe düşen kredilerin de en büyük kısmı inşaatta. Ödenmeyen her 100 liralık kredinin 3 lira 81 kuruşu inşaat sektöründe. İnşaat sektörünü yüzde 3,16 ile perakende ticaret ve kişisel ürünler, yüzde 3 ile toptan ticaret ve komisyonculuk, yüzde 2,89 ile tekstil, yüzde 2,67 ile tarım, yüzde 2.30 ile gıda sanayi izledi. Tüm sektörlerde batık kredi tutarı 39 milyar, takibe dönüşüm oranı 2,84 olarak hesaplandı. Bireysel kredi kartları dâhil tüketici kredilerinde de de takibe dönüşüm oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,51 oldu.

Mikro işletmeler kredi payını artırdı

Bankalardan kullandırılan kredilerin 612 milyar lirasını ticari ve kurumsal krediler, 346 milyar lirasını KOBİ kredileri ve 365 milyar lirasını tüketici kredileri oluşturdu. KOBİ kredileri içerisinde en fazla artış mikro işletmelerde gözlendi. 2013'ün ilk 3 ayı sonunda 71 milyar liraya ulaşan mikro işletme kredileri 2014’ün aynı döneminde 88 milyar liraya, 2015'te de 92 milyar liraya çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatlar-borcla-donuyor_131406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!