Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Irak Petrol için Henüz Anlaşamadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Kürt petrolünün, Irak Milli Petrol Şirketi (SOMO) üzerinden dış pazarlara gönderileceğine ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr
Irak Petrol için Henüz Anlaşamadı

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, IKBY Hükümetinin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Bağdat'ta taraflar arasında yapılan son görüşmelerde petrol gönderimi konusunda kesin bir anlaşmaya varılmadığını ifade etti. 

Dizayi, açıklamada şunları kaydetti: "Kürdistan Bölgesel Hükümetiyle Irak Federal Hükümeti arasında Bağdat'ta yapılan son toplantı olumlu geçti. Her iki taraf, sorunların çözümüne yönelik görüş ve önerilerini açık bir şekilde ortaya koydu. Kürdistan Hükümetinin ürettiği petrolü, dış pazarlara nasıl göndereceğiyle ilgili Bağdat'ın önerilerde bulunması kararı alındı. Fakat Federal Irak hükümetiyle hiçbir şekilde Kürdistan petrolünün, SOMO şirketi yoluyla dış pazarlara gönderileceğine dair bir anlaşma yapılmadı."  

"Petrol geliri Kürdistan Merkez Bankası'na yatırılsın"  

Sefin Dizayi, "Kürdistan hükümeti, sattığı petrolden elde edilen geliri direkt Kürdistan Merkez Bankası'na yatırmak istiyor. Irak bütçesinden alması gereken yüzde 17'lik payı buradan alacak. Fazla gelen miktarı ise Bağdat'a verecek. Eğer petrol satışından elde edilen gelir eksik olursa Bağdat hükümeti üzerini tamamlayacak. Bağdat ise 'hayır, bunun satışı sadece SOMO vasıtasıyla yapılabilir' diyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.  

Boru hatlarıyla Türkiye'ye yapılan petrol akışı konusunda IKBY ile Irak arasında yaşanan krizi çözmek için geçtiğimiz 17 Şubat Pazartesi günü Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürt heyeti, Bağdat'ta Başbakan Nuri el-Maliki ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile bir araya gelmişti. 

ETİKETLER: Irak petrol
http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-petrol-icin-henuz-anlasamadi_117294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!