Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

‘Kuzey Irak 1500 Türk Firmasıyla Kalkınıyor’

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren 1500 Türk firmasının bölgedeki kalkınmayı sağladığını söyledi.

yapi.com.tr
‘Kuzey Irak 1500 Türk Firmasıyla Kalkınıyor’

Milliyet'ten Özge Ödemir'in haberine göre, İnam, Türkiye’den gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnam, Türk şirketlerinin başta inşaat olmak üzere berberden Otomobil kiralamaya, restorandan sigortacılığa, otelden enerji yatırımlarına kadar hemen hemen her ekonomik alanda faaliyet gösterdiklerini açıkladı. İnam, bölgedeki siyasi istikrar ve güvenlikten ötürü yabancı firmaların da yatırım yapmaya geldiğini belirterek, Türkiye’nin bundan sonra “planlı ve projeli” bir şekilde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. İnam, “Buraya ekonomi bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl 950 milyon dolar civarında bir yatırım yapılmış. 2013’ün başından bu yana resmi kurumlardan, değeri 1.5 milyar dolar civarında 54 iş alınmış. Yatırımlar sürekli artıyor” dedi.

‘5 sınır kapısı gerekli’

Irak’ın Almanya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük ihracat ortağı olduğunu vurgulayan İnam, 12 milyar dolarlık bir ticaretin gerçekleştiğini aktardı. İnam, ticaretin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sınır kapısı sayısının acilen artırılması gerektiğini belirterek, “12 milyar dolarlık ticaret habur kapısıdan yapılıyor. Günde en az 3 bin adet araç geçiyor, ancak ihtiyacı karşılamıyor. İki köprü var, bakımlarını bile yapamıyoruz. Birini bakıma alsak diğeri trafiği taşıyamayacak” dedi. İnam, şöyle konuştu:

Erbil-Bağdat mutabakatı

İnam, petrol görüşmelerinde Bağdat ve Erbil arasındaki her türlü mutabakata razı olduklarını belirterek, “Anlaşmalarını bekliyoruz. Bağdat’ın da rızasını almak istiyoruz, ama rıza almak süreci sonsuza kadar beklemeyi gerektirmez” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-irak-1500-turk-firmasiyla-kalkiniyor_118797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!