Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşçi Cephesinde Endişe Hakim

Türkiye’de bulunan Suriyeliler'e çalışma izni verilmesine ilişkin düzenleme, işçi cephesinde endişeyle karşılandı.

yapi.com.tr
İşçi Cephesinde Endişe Hakim

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, Türk-İş Genel sekreteri Pevrul Kavlak, Türkiye’de genç işsizliğinin yüzde 20 civarında olduğunu belirterek, “Bu, çalışma yaşamını ciddi sıkıntıya sokar” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, önceki gün yaptığı açıklamada, Suriyelilere çalışma izni verilmesine ilişkin yönetmelik yayımlanacağını belirtmişti.

Hükümetin planı, hem ucuza çalışan kayıtdışı Suriyelilerin yasal istihdama ne kadar katılacağı hem de bunun Türkiye’deki mevcut işsizliği nasıl etkileceği sorusunu beraberinde getirdi. Özellikle Şanlıurfa ve Gaziantep gibi illerde önemli oranda Suriyeli çalıştırılıyor.

Çok ucuza çalışıyorlar

Özellikle organize sanayi bölgelerinde çok sayıda Suriyelinin çok ucuza kayıtdışı çalıştığı belirtiliyor. Yasal istihdama geçilince Suriyelilerin bu avantajının işletme sahipleri için ortadan kalkacağı belirtiliyor. Pek çok işveren ise Suriyelilerin çalıştırılması için devlet desteğin istiyor.

Pevrul Kavlak, Türkiye’de iş aramaktan ümidini kesmişler hariç yüzde 10 küsur işsizlik olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Genç işsizlik de yüzde 20’ler civarında. Biz kendimiz iş bulamazken Suriye’den gelenlerle... Daha önce Doğu ve Güneydoğu’da hatırlarsanız bunların yansıması olmuştu. Bu, çalışma yaşamını ciddi sıkıntıya sokar. Sanayiye bunlar pek yansımadı şu ana kadar. Ben tarımla falan bu işi sınırlayacaklarını düşünüyorum. Sanayiye çok fazla yansıyacağını düşünmüyorum. Sanayiye de Suriyeli bir işçinin gireceği bir ortam da yok, böyle bir altyapı da yok şu anda.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-cephesinde-endise-hakim_142425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!