Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Bu Karar Madenleri daha da...

İşten Çıkarılan İşçiler Vince...

Mart Ayında 139 İşçi Yaşamını Yitirdi

Bu 'Denetim' Görüntüleri Sosyal...

SGK İnşaatında İş Güvenliksiz Çalışma

'İş Kazaları' 2015'e Rekorla Başladı

Adliye İnşaatında Üzerine...

İşçi Katliamını Durduralım!

Şubat'ta 81 İşçi Yaşamını Yitirdi

Şişli'de Asansör 'Kaza'sı: 1 Ölü

Üniversite İnşaatında Hayatını Kaybetti

6 Yılda 'İş Kazaları'nda Rekor Artış!

Kentlerin Bilgileri Toplanıyor

İş Arayanların Sayısı Rekor...

Soma için Ortak Bildiri Yayınladılar

Yargı Soma Yırca'da İkinci...

Soma Dosyasında Son Dakika

Soma İddianamesi Reddedildi

Soma'da 28 Maden İşçisi İşten Çıkarıldı

"Soma'dan Sonra İstifamı Sundum"

Soma Faciasının İddianamesi Hazır

Soma'da Zeytin Ağaçları Söküldü

Soma'daki Madeni 'Ne Pahasına...

Soma'da Madenci Anıt Mezarı...

Soma'ya AB'den 8 Milyon Euroluk Destek

'Zeytinlikten Santral, Çiftçiden...

Soma'daki Maden Ocağında Yangın

Soma'da Bin 700 Madenci İş Bıraktı

Soma Raporu Olgunlaşmadı

Soma'da 'Zeytinimi Kesme' Eylemi

Soma'da Raporlar Tamam, Üretime Devam

Soma’da Santral için 86 Ağaç Kesildi

Soma Kömür İşletmeleri'nden Kritik Karar

Soma’da İmar Planı Yok, Ağaç Kesmek Var!

Somalı Köylülerin Zeytinlik Nöbeti

Soma'nın 'Sorumluluk İmzası' Sahteymiş

Greenpeace'in Gemisi İzmir ve Soma’da

TMMOB Soma Raporunu Açıkladı

Soma'da Üretime Açılan Ocakta...

Soma'daki Müfettişlere Soruşturma...

Soma Faciasının Ardından İşbaşı

Soma Müfettişlerine Mahkeme Yolu

Soma'da Maden Yine Can Aldı

‘Yatağan Soma Olmayacak'

İşçi Kentin Köleleri!

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin 8 aylık çalışma sonunda dün açıkladığı Soma raporunda bir madenci eşi ‘Bizim kocalarımız köleydi’ dedi. Raporda işçiler de madenlerdeki çalışma koşullarını anlattı: ‘Savaşta bile bu durum yok!’

yapi.com.tr
İşçi Kentin Köleleri!

Milliyet Gazetesi'nden Burcu Ünal'ın haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri, “Ge-li-yo-rum Diyen Facia” başlıklı raporla, Soma’da 301 işçinin öldüğü maden faciasının üzerinden geçen 8 ayda yaşananları gözler önüne serdi. Raporda anlatımlarına yer verilen, eşini Soma faciasında kaybeden iki çocuk annesi Ayşegül, ‘Bizim kocalarımız köleydi, madenci kölesi!” diyerek sistemin işleyişini anlattı.

Üniversitenin Soma Araştırma Grubu’nun hazırladığı rapor dün  Prof. Dr. Lale Akarun, Prof. Dr. Fikret Adaman ve Doç. Dr. Nuri Ersoy’un da katıldığı bir toplantıyla dün açıklandı. Raporda yer alan tespitler ile araştırmaya katılan akademisyenlerin gözlemleri şöyle:

MEB yardımı çevirdi

-  Araştırmaya katılan öğretim görevlileri ve öğrenciler Milli eğitim Bakanlığı’na (MEB) bir teklif götürerek, yeni eğitim dönemi öncesinde bölgede yaşayan çocukların travmalarının tedavisi için öğretmenlere eğitim vermek istediklerini bildirdi. Yardım talebi MEB tarafından, “İhtiyaç yok, biz yapıyoruz” denilerek geri çevrildiğini anlattı. 

-  Prof. Dr. Fikret Adaman, yardımların desteğin sistematik olmadığını belirtirken bir madenci de “Burada iki katliam yaşandı. 1- Maden katliamı 2- Yardım katliamı. 301 aile zenginleştirildi, susturuldu. Babasız kalan çocukları oyuncak zengini yaptılar” dedi.

‘Bir gömlek karşılığında’

-  Raporda son derece dikkat çekici tanıklıklara yer verildi. Eşini faciada kaybeden iki çocuk annesi Ayşegül, şunları söyledi: “Ne gidebiliyorum ne kalabiliyorum. Dayanışma için Soma’da kalmam lazım. Kafamdaki şey kadınları bir araya getirmek. Sabahtan akşama kadar oturma eylemi yapalım. Biz uyuyamıyorsak onlar da uyuyamasın. Yardımdan men olacağız diye korkuyor, eylem yapılmıyor. Biz hala aynı karanlıkta yaşıyoruz. Madenci kölesi kadın olmak istemiyorum. Eşlerimiz para karşılığı nasıl köleler toplanır alkışlattırılır, hani öyle bir günlüğüne 30 lira paraya değişildi. Bizim adamlarımız otobüslere doldurulup miting alanlarına götürüldü, bir gömlek karşılığında... Paranı verdim ya, sen benim istediğim yere gideceksin! Bizim kocalarımız köleydi, madenci kölesi! Milletvekili gelmiş bekliyor eşlerimiz. Gündüz vardiyası da bekletildi, akşam vardiyası da. Milletvekili alkışlattırıldı. Dedim ki, ‘Neden bekledin, çıkıp gideydin?’ Eşim, ‘Ne dediler biliyor musun?’ dedi. Bu benim yüreğimi yakıyor şu anda. Bana dedi ki, ‘Eğer giderseniz muhasebeden hesabınızı kesin öyle gidin.’ İki tane çocuk, ev kirası, hayat mücadelesi, her yere borç... Aç öldü benim eşim, aç! Komşuların eski ayakkabılarını giydik. Ekmek, patates koyamadım onun önüne. Aç öldü bizim eşlerimiz!”

Hepsi borçlu

-  Raporda bölgedeki borçlanmanın madencinin elini kolunu nasıl bağladığı da gözler önüne serildi: “98 yılında, 17 yaşında Soma’ya geldim. Zaten bir miktar borçluydum. 4-5 ay çalışınca kredi çekiyorsun. Ev eşyası, kira vs. derken tekrar kredi çekmen gerekiyor. 10 bin madenci varsa, 9 bin 900’ünün borcu vardır.”

-  “Madencilerin yüzde 95’inin kredi borcu vardır. Benim bankaya 27 bin TL borcum var.”

‘Eşya gibi görüyorlar’

-  Raporda yer alan bir başka anlatım da şöyle:  “Görüştüğümüz işçilerden Halit ve Kemal, madenciliğe dair iki yıllık tekniker eğitimi aldıklarından dolayı bu işe devam etmek istiyorlar. Ancak, güvencesiz çalışma koşulları ve yeterli sendikal faaliyetin bulunmaması nedeniyle kendileri için bu zorunlu çalışma koşullarının ‘kölelik’le eşdeğer bir duruma geldiğini vurguluyorlar. ‘İşçi-kent’ olarak tanımladıkları Soma’yı anlatırken özel şirketlerin işçileri eşya gibi gördüklerini dile getiriyorlar.”

-  Maden işçisi Süleyman: “Yeraltında çok ağır çalışma koşulları var. Savaşta bile bu durum yok. Çünkü savaşta kiminle savaştığın bellidir, o ateş ediyorsa sen de çıkıp ateş edebilirsin. Ama madende her an her şey risk. (Yanında oturan birini göstererek) Bu arkadaşın bir gözü kör oldu parça gözüne gelince mesela. Maden yüzde yüz riskli.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-kentin-koleleri_128387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!