Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşsizliği Çözün

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Mart ayı olağan meclis toplantısında İzmir’de işsizliğin ülke genelinden 5 puan yüksek çıktığına dikkat çekerek, "İzmir işsizlik oranında ilk 10’da yer almaya devam ediyorsa, bu noktada merkezi hükümetin çözüm adımlarını paylaşması gerekmektedir" dedi.

yapi.com.tr
İşsizliği Çözün

DHA'nın haberine göre, EBSO Başkanı Yorgancılar, 2015 yılı için yıllık bazda işsizlik oranlarını hatırlatarak, yüzde 10.3 ile son beş yılın en yüksek işsizlik oranına ulaşıldığını, İzmir’de işsizliğin yükselişe geçerek yüzde 15 olduğunu hatırlattı. Yorgancılar, "İzmir işsizlik oranında ilk 10’da yer almaya devam ediyorsa, bu noktada merkezi hükümetin çözüm adımlarını paylaşması gerekmektedir. Göç alması, teşvik sistemindeki adaletsizlik ve son olarak Suriyeli mültecilerin etkisi ile İzmir bu sorunu tek başına aşamaz. O nedenle yatırım, o nedenle üretim İzmir’de mutlaka doğru araçlarla desteklenmelidir" dedi.

’Kimse alışmamızı beklemesin’

EBSO Başkanı Yorgancılar, bombalı patlamalara dikkat çekerek, Türkiye’nin imajının Ortadoğu ülkesinden ileri gidemediğini öne sürdü. Yorgancılar, şöyle konuştu:

"Bu eylemlerde tek bir kayıp bile büyük acı olması gerekirken, bugün en kötüsüne kanıksanmaya zorlanıyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün olmadığı gibi, kabul etmemiz gerektiğini düşünen bir kafa yapısını da teröre hizmet edenle eşdeğer görürüm. Kimse alışmamızı beklemesin. Elbette ki, teröre alışmayacağız. Kızılay katliamının ardından üç partimiz ortak bir bildiriye imza attılar. Tebrik ediyoruz. Gönül isterdi ki, Meclis’teki dört partimiz de bu acı karşısında birleşsin ve kol kola Avrupa’da gördüğümüz görüntüleri bizlere yaşatsınlar. Ortak bir acıda, daha somut, daha net ortak tavırlar sergilemeliyiz. Türkiye’nin imajı her geçen gün bir Ortadoğu ülkesinden öteye gitmemektedir. Zira, bazı ülkelerin konsoloslukları ve büyükelçiliği ülkemizde geçici süre hizmet vermeyi durdurup, vatandaşlarına uyarı üstüne uyarılarda bulunuyorlar."

’Birleştirici ve umut eken olmalıyız’

EBSO Başkanı Yorgancılar, teröre karşı birleştirici ve umut verici açıklamalar yapmak gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Benzer şekilde, teröre karşı, toplumsal dayanışmaya da ihtiyacımız var. Birbirimize sırtımızı dönerek değil, el ele vererek, birbirimizi ötekileştirerek değil, bir olarak, dik durarak, gereken cevabı verirsek, ülkemize sahip çıkabiliriz. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya düşman etme gayreti, dün de vardı bugün de devam ediyor ve yarın da olacaktır. Bu noktada da, hangi görüşte olursa olsun, başta siyasi irade ve kanaat önderleri olmak üzere tüm kesimler sağduyulu, birleştirici ve umut eken, söz ve davranışları ile halkı doğru yönlendirmekle sorumludur. Aksi takdirde, ’tek vatan, tek millet, tek dil ve tek bayrak’tan söz etmemiz mümkün olamayacaktır."

Japonlar balıkları görmeye gelmeyecek

Japonya’ya balık satan İşadamı Nedim Anbar, terör saldırılarının ardından Japon müşterilerinin telefonla arayıp, "Ülkeniz, Temmuz ayında da bu durumda olur mu? Eğer olursa alacağımız ürünleri görmeye gelmeyeceğiz, bilginiz olsun’ dedi. Biz de ’biz geliriz’ dedik ama mallar burada. Siyasi partiler sürekli kavga ediyor. Bizim millet olarak terörün bitirilmesi için her türlü faaliyete destek vermemiz ve sakin olmamız lazım. İşi bitirelim, sonra neden bu hale geldi sorusunun yanıtını ararız" dedi.

İşadamı Mert Aydoğdu, komşu ülkelerle ihracatın bitme noktasına geldiğini belirterek, Irak’a ihracat yaptıklarında hem Bağdat yönetiminin, hem de Kuzey Irak yönetiminin vergi aldığını belirterek, bu sorunun çözümünü istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/issizligi-cozun_143937.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!