Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşsizlik Oranında İyileşme Yok

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), son aylarda devam eden işsizlikteki artışın süreceğini, ekim ayı işsizlik oranının yüzde 10.5’e çıkacağını öngördü.

yapi.com.tr
İşsizlik Oranında İyileşme Yok

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli tahminler yapan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Ocak’ta açıklanacak ekim dönemi işsizlik oranının bir önceki aya oranla 0.2 puan artarak yüzde 10.5 olacağını öngördü. SPM, yatırımlar ve inşaat sektöründeki daralmanın yanı sıra, ihracattaki sınırlı artış sebebiyle işsizlik oranının yükselişe geçeceğini düşünüyor.

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, Pınar Kaynak ve Ozan Acar TÜKİ tarafından açıklanacak olan genel işsizlik oranı, tarım dışı işsizlik oranı, istihdam oranı ve sanayi istihdamı rakamlarına ilişkin tahminlerini yaptı. SPM, tarım dışı işsizlik oranının 0.1 puan artarak yüzde 12.5 seviyesine çıkmasını beklerken; mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise sabit kalarak yüzde 12.4 seviyesinde yatay seyredeceğini tahmin etti. SPM, istihdam oranının ise 0.5 puan azalarak yüzde 46.3 seviyesine, sanayi istihdamının ise 5 milyon 280 bin kişi seviyesine ineceğini öngördü.

ETİKETLER: işsizlik TOBB
http://www.yapi.com.tr/haberler/issizlik-oraninda-iyilesme-yok_142369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!