Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşsizlik Rakamlarının Yansımaları

Ekonominin önde gelen isimleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması '2012 Mayıs Dönemi Sonuçları'nı yorumladı; genel sonuç olumlu oldu.

yapi.com.tr / AA
İşsizlik Rakamlarının Yansımaları

Ekonominin önde gelen isimleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması '2012 Mayıs Dönemi Sonuçları'nı yorumladı; genel hava olumlu oldu. 

Bakan Çağlayan: Önümüzdeki dönemde daha düşük işsizlik oranları göreceğiz

Yazılı bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mayıs dönemi işsizlik verilerini değerlendirdi.
 Cari açık ve uluslararası doğrudan yatırım gelişmelerinden sonra istihdamdaki artışın ekonomi alanındaki sevindirici gelişmelere bir yenisini eklediğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
    
''İşsizlik oranında görülen yüzde 8,2'lik seviye 2012 Orta Vadeli Program'da (OVP) belirtilen yüzde 10,4'lük orandan yüzde 2,2 puan daha düşük. 2012'in ilk 5 aylık döneminde işsizlik oranı ortalama yüzde 9,5 oldu. Bu ortalama seviye dahi OVP hedeflerinin bu ay itibariyle altında. Gelecek aylarda açıklanacak işsizlik verilerinin geçen yılki seviyesini koruması durumunda dahi yıllık işsizlik oranı yüzde 9,4 seviyesinde gerçekleşebilecek. Diğer taraftan, işsizlik oranında yakalanan bu iyileşme, 2014 yılı OVP hedeflerimizin de (yüzde 9,9) altında. Önümüzdeki günlerde hükümetimizin Ulusal İstihdam stratejisi ile kalıcı bir iyileşmenin sağlanabilmesi mümkün olabilecek.''

Bakan Çağlayan, geçen yılın ilk 5 ayında işsizlik ortalamasının yüzde 10,7 seviyesindeyken bu yılın aynı döneminde yüzde 9,5 olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

''Avro Bölgesi'nde işsizlik yüzde 11,2, İspanya'da yüzde 24,8, Fransa yüzde 10,1, İngiltere'de yüzde 8,1, ABD'de yüzde 8,2 düzeyinde. Net ihracat ile büyüyen ülkemizde, yatırım teşviklerinin de etkisinin görülmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde daha düşük işsizlik oranları göreceğiz. İlk defa, istihdam hacmimiz 25 milyon kişiyi aştı. Mayıs ayındaki bu oran, 2001 yılı 3'üncü çeyreğinden bu yana görülen en düşük işsizlik oranı.''

TESK Başkanı Palandöken: Rakamlarının bu düzeyde kalması için şimdiden önlem alınmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 278 bin kişi azalarak yüzde 8,2 seviyesinde gerçekleşmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
    
''İşsizlik rakamlarının bu düzeyde kalması için şimdiden önlem alınmalı. Yeni teşvik sistemi büyük ve teknoloji odaklı yatırımları destekliyor. Bu yönüyle istihdam artışına yeterli katkısı olmayacak. İşsizliğin önlenmesi ve istihdam artışına yönelik ayrıca bir istihdamı teşvik paketi hazırlanmalı. Paket içinde istihdamın yüzde 80'ini barındıran Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) öncelik verilmesi gerekiyor.''

TİM Başkanı Büyükekşi: Rakamlar Türkiye ekonomisinin gücünü çok iyi bir şekilde yansıtıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Nisan ayında yüzde 9'a gerileyen işsizliğin, Mayıs ayında 0,8 puan daha düşerek yüzde 8,2'ye inmesinin dünyadaki yaşanan kriz ortamına rağmen Türkiye ekonomisinin gücünü çok iyi bir şekilde yansıttığını ve ülke ekonomisinin daha iyi olacağının işaretini verdiğini söyledi. Küresel ekonomik durgunluk ve Avrupa'daki krizin dünya genelinde işsizliği önemli bir sorun olarak öne çıkarırken, Türkiye'de işsizliğin son 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesini büyük bir başarı olarak değerlendiren Büyükekşi, ''Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 11,1 oranındaydı. Euro Bölgesi'nde işsizlik oranının en yüksek olduğu İspanya'da ise yüzde 25'lere ulaştı. Yani bu ülkede her dört kişiden bir işsiz. İşsizlik dünya genelinde büyürken, Euro Bölgesi'nde de yüksek oranlarda gerçekleşirken, Türkiye'nin işsizliği yüzde 8,2'ye düşürmesi büyük bir başarıdır'' dedi.
   
İstihdam rakamlarındaki gelişmelerin TİM'in hafta başında açıkladığı İhracatçı Eğilim Anketi'nin 2. Çeyrek sonuçları ve 3. Çeyrek beklentileri ile son derece uyumlu olduğunun altını çizen Büyükekşi, şunları kaydetti:

''Eğilim anketimizin sonuçlarına göre yılın üçüncü çeyreğinde ihracatçı firmalarımızın yüzde 35'i yeni mavi yakalı, yüzde 28,7'si yeni beyaz yakalı, yüzde 10'u da yeni Ar-Ge çalışanını bünyesine katmayı hedefliyor. Aynı firmalar, 2012'de 6 yeni eleman almayı planlıyor. Bu rakamlar da 2012 yıl sonu için belirlenen 180 bin istihdam hedefinin aşılacağına, ve istihdam edilen kişilerin 200 bine ulaşılacağına işaret ediyor. Dünyadaki durgunluğa ve AB'deki krize rağmen ihracatımız bu yılın ilk 7 ayı itibariyle yüzde 10 yükseldi. İhracatçılarımız, hız kesmeden üretmeye, ihracat yapmaya ve de istihdam yaratmaya devam ediyorlar. İhracatçılarımız önümüzdeki dönemde de istihdam artışı sağlamaya devam edecekler.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/issizlik-rakamlarinin-yansimalari_92641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!