Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Deprem Raporu Açıklandı

İstanbul’un deprem raporu açıklandı. Buna göre olası bir depremde en az 87 bin kişi canından olacak. Raporun altında Japonya hükümetine bağlı bir ekip

NTV-MSNBC/25.09.2002
İstanbul Deprem Raporu Açıklandı

stanbul’un deprem raporu açıklandı. Buna göre olası bir depremde en az 87 bin kişi canından olacak. Raporun altında Japonya hükümetine bağlı bir ekiple İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imzası var.
Tam iki yılda tamamlanan çalışma sonucunda İstanbul’daki riskli bölgeler mahalle mahalle ortaya çıkarıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle Japon hükümetine bağlı Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın hazırladığı rapor deprem gerçeğini bütün çıplaklığıyla bir kez daha ortaya koydu. Mikro-bölgeleme dahil afet önleme, azaltma temel planı çalışması adını taşıyan bu rapor tam iki yıllık bir çalışmanın ürünü. İstanbul genelinde mahalle bazında, binalar ve zemin etüdleriyle ilgili yapılan bu çalışmalar berabarinde çarpıcı sonuçları da getirdi. Rapor öncelikle İstanbul’da olası bir deprem için 4 farklı senaryo geliştirdi.
Birinci senaryoya göre 7,5, ikinci senaryoya göre 7,4, üçüncü senaryoya göre 7,7 ve 4. senaryoya göre ise 6,9 büyüklüğünde bir depremin yaratacağı hasarlar incelendi.
7,7 büyüklüğündeki olası bir depremde İstanbul’da bu bölgelerden 59 bin bina ağır hasar görecek ve 128 bin bina da ağır ve orta hasarlı bir hale gelecek.
Ve raporun en acı kısmı: Böyle bir deprem sonucunda 87 bin kişi yaşamını yitirirken 135 bin kişi de yaralanacak. Modelleme yöntemiyle yapılan araştırma sonuçlarına göre Büyükçekmece, Adalar ve Avcılar ilçelerinde yüksek riskli ve çok riskli bölgeler ilçelerin toplam alanı içerisinde önemli bir yere sahip. Yine Bahçelievler, Güngören, Çatalca, Silivri de riski yüksek bölgeler içerisinde gösteriliyor. Ve raporda can kayıplarının hangi bölgelerde olacağı da belirtiliyor.
Maltepe, Bahçelievler ve Güngören 6 bin ila 8 bin arasında, Bağcılar, Avcılar, Bayrampaşa ve Bakırköy 4 bin ila 6 bin arasında Kadıköy, Beyoğlu, Gaziosmmanpaşa, Eyüp, Pendik, Kağıthane ve Sarıyer’de 2 bin ila 4 bin, Çatalca, Fatih, Küçükçekmece, Beşiktaş, Adalar ve Silivri’de yaklaşık 2 bin kişinin yaşamını kaybedeceğini öngörüyor bu rapor.
Raporda yine 7,7 büyüklüğündeki bir depreme karşı İstanbul’daki okul, hastane, gibi kamu binalarının Yüzde 10’a yakın bir bölümünü ağır hasarlı olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca İstanbul’daki aralarında Haliç köprüsünün de bulunduğu 20 köprü bu büyüklükte bir depremde dayanamayacak.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna uzmanların hazırladıkları raporun sonunda alınması gereken kısa kısa vadeli tedbirleri de şöyle açıkladı: “Öncelikle hastaneler, okul binaları, kamu tesisleri, köprüler, limanlar ve altyapı güçlendirilecek.Uzun vadeli önlemlerde ise kentsel dönüşüm formüle edilecek.Depreme dayanıklı binalar için araştırma teşviki, dayanıklı konut için kredi sistemi ve afet yönetimi konusunda kurumsal sistemin geliştirilmesi şart.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-deprem-raporu-aciklandi_1865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!