Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Sonuncu Oldu

Avrupa Komisyonu'nun 4'ü Türkiye'den Avrupa'da 83 kentte yaptığı yaşam memnuniyeti anketinde Antalya 48'inci olurken, İstanbul son sırada yer aldı.

yapi.com.tr
İstanbul Sonuncu Oldu

DHA'nın haberine göre, Avrupa Birliği'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'na bağlı Kentsel Politika ve İletişim Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılında, Avrupa'da 83 kentte gerçekleştirdiği ve yeni açıklanan yaşam memnuniyeti anketine Türkiye'den 4 il alındı. Londra, Paris, Roma, Madrid, Amsterdam, Zürih, Berlin, Barcelona gibi kentlerin de bulunduğu 'Avrupa Şehirlerinde Yaşam Kalitesi (2015)' başlıklı araştırmaya, Türkiye'den İstanbul, Ankara, Antalya ve Diyarbakır alındı. Kentte yaşam, kentin çeşitli imkan ve hizmetlerinin memnuniyet derecesinin ölçüldüğü araştırmaya Türkiye'den katılan 4 il arasında yaşam memnuniyeti en yüksek il Antalya oldu.

İstanbul son sırada

Araştırmada yaşanılan kentten duyulan memnuniyet oranı Antalya'da yüzde 92, Diyarbakır'da yüzde 86, Ankara'da yüzde 83, İstanbul'da ise yüzde 65 çıktı. 83 Avrupa kenti arasında Antalya 48'inci olurken, İstanbul ise yaşam memnuniyeti açısından 83'üncü sırada yer aldı.

 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, AB'nin 2015 yılı verilerine göre gerçekleştirdiği ve sonuçlarını yeni açıkladığı ankete ilişkin bilgi verdi. Ankette Londra, Paris, Roma, Madrid, Barselona, Berlin, Hamburg gibi 83 önemli kent bulunduğunu belirten ATSO Başkanı Çetin, 48'inci sıranın kötü olmadığını, çünkü İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'ın bu sıralamada en sonlarda yer aldığını kaydetti.

Güvende hissetme oranı yüzde 82

Özellikle kendini güvende veya güvenli hissetme konusuna dikkat çeken Davut Çetin, “Antalya'da kendini güvenli hissetme oranı yüzde 82, oldukça yüksek bir oran. Bu 2015 yılı anketi, ama yine de dünyanın az kentinde bu oran böyle yüksek çıkar. Antalya'nın diğer üç ilden geride olduğu alan toplu taşıma, tatmin düzeyinin en düşük olduğu alanlar konutta kalite-fiyat dengesi, insanlara güven, iş bulma kolaylığı, okullar ve spor tesisleri, gürültü gibi konulardır' dedi.

Memnuniyet anketinde baz alınan kriterler ise şöyle:

Yaşanılan kentten duyulan memnuniyet, alışveriş imkanları, güvenli hissetme, yeşil alanlar, pazar, yürüme yerleri, kentin temizliği, hava kalitesi, ailenin maddi durumundan memnuniyet, komşulara güven, hastane, doktor, sağlık hizmetlerinin yeterliliği, kamu kurumlarına güven, iş durumundan memnuniyet, kamu kurumları, idari kurumların

halka etkin yardım edip etmediği, konser salonu, tiyatro, müze, kütüphane sayısı, gürültü düzeyi, okul ve diğer eğitim imkanları, iş bulma kolaylığı, kentteki insanları güvenilir bulma, uygun fiyata iyi bir ev bulma, ailenin maddi durumundan memnuniyet.

Antalya 

Antalya'da insanların bu kentte yaşamaktan çok mutlu olduğunu gösteren araştırmada, en çok şikayet edilen konu ise uygun fiyata ev bulamama oldu. Antalya'nın memnuniyet düzeyleri şöyle:

  'Yaşamaktan duyulan memnuniyet yüzde 92. Yaşadığı yerden memnuniyet yüzde 89. Alışveriş imkanları yüzde 83. Güvenli hissetme yüzde 82. Yeşil alanlar yüzde 78. Kamusal alanlar, pazar, yürüme yerleri yüzde 74. Kentin temizliği yüzde 73. Hava kalitesi yüzde 73. Ailenin maddi durumundan memnuniyet yüzde 73. Komşulara güvenme yüzde 71. Hastane, doktor, sağlık hizmetleri yüzde 67. Kamu kurumlarına güven yüzde 66. İş durumundan memnuniyet yüzde 65. Kamu kurumları, idari kurumlar halka etkin yardım ediyor mu yüzde 63. Konser salonu, tiyatro, müze, kütüphane yüzde 60. Gürültü yüzde 60. Okul ve diğer eğitim imkanları yüzde 59. Spor tesisi ve salonları yüzde 58. İklim değişikliği ile mücadele (enerji verimliliği, yeşil taşımacılık) yüzde 57. Toplu taşıma yüzde 53. İş bulma kolaylığı yüzde 51. Kentteki insanları güvenilir bulma yüzde 47. Uygun fiyata iyi bir ev bulma yüzde 45.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-sonuncu-oldu_151804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!