Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İstanbul’a İki Yeni OSB Lazım"

İstanbul, 2013’te 70 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu yıl artış yüzde 17 civarında. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, son dönemdeki romantik söylemlere karşı çıkarak “İstanbul’un ‘sanayisiz’ olamayacağını söylüyor ve iki yakadaki sanayiciler için iki yeni Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını öneriyor.

yapi.com.tr
"İstanbul’a İki Yeni OSB Lazım"

Hürriyet'ten Sadi Özdemir'in haberine göre, Türkiye’nin en büyük sanayi odası konumundaki İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), yönetimi, İstanbul sanayisinin geleceğinin bir devlet politikası çerçevesinde ele alınması gerektiğini düşünüyor. İSO’nun her ay düzenlediği olağan meclis toplantılarına önce Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ardından da Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce konuk oldu. Onlara sanayicinin görüşleri anlatıldı ve İstanbul’un ‘sanayici’ geleceği için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği birlikte tartışıldı.

Göçebelikten kurtulmalıyız

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, şöyle konuşuyor: “İstanbul’da sanayinin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamak amacıyla sanayinin yerleşimi ve yeni organize sanayi bölgeleri kurulması, en başta gelen önceliğimiz. Bunun için ilk adım olarak, Organize Sanayi Bölgeleri Geliştirme İhtisas Kurulu’nu oluşturduk.  Dünden bugüne İstanbul Sanayisine bakıldığında yerleşik olmayan, tabiri caizse göçebe olmak zorunda bırakılan bir sanayinin var olduğunu görüyoruz. Oysa sanayinin yerleşik bir düzende olması, geleceğini daha iyi planlaması açısından önemli. İşte bu nedenle sanayiye yerleşiklik kazandırmanın yolunun öncelikli olarak OSB’lerden geçtiğini düşünmekteyiz.Biri Avrupa diğeri Asya yakasında olmak üzere İstanbul’daki sanayimizin dönüşümüne imkân sağlayacak iki OSB kurulması gerektiğine inanıyoruz.

Sanayinin şahdamarı

Bazı gelişmekte olan ülkelerde büyük kentler, daha çok alışveriş merkezleri, beş yıldızlı oteller ve iş merkezleri gibi yatırımları kendilerine çekerken, üretim odaklı ekonomi anlayışı geri plana düşüyor. Türkiye’de ise sanayi üretiminin merkezini oluşturan İstanbul ülke ekonomisinin adeta şahdamarı.

Sanayisiz İstanbul düşünülemez

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul’da son dönemde ulaşıma yönelik yatırımları, kenti bölgesel bir lojistik merkez haline getireceğini belirterek, “İstanbul’un finans, lojistik ve moda merkezi olması hedeflenirken bizim beklentimiz; İstanbul’un menfaatleri ile sanayimizin menfaatlerinin birlikte değerlendirilmesidir. İster şehir, ister ülke ölçeğinde olsun, istikrarlı bir ekonomi ve sağlıklı bir toplumsal yapının üretimle mümkün olacağını düşünüyoruz. Ayrıca, hizmetler ve ticaret sektöründeki büyümenin tetikleyicisi de sanayidir. Dolayısıyla, İstanbul ölçeğindeki bir ekonomide sanayiye hak ettiği önemin ve yerin verilmemesi, şehrimiz ve ülkemizin geleceği adına olumlu sonuçlar doğurmaz” diyor.

Sanayi hep aynı kalsın demiyoruz

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul’da sanayi hiç değişmeden hep aynı yapıda kalsın gibi bir anlayışa sahip olmadıklarını vurguluyor ve “Zaten buna çağın gerçekleri ve dinamikleri de izin vermez” diyor. Bahçıvan, küreselleşme süreci ve bilgi toplumuna bağlı olarak artık ucuz işgücü ve doğal kaynaklara dayalı rekabet anlayışının yerine üretim teknolojilerini geliştirme, katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve çevreyle dost, temiz bir üretim anlayışının önem kazandığını belirtiyor. Bahçıvan şöyle devam ediyor: “Nitelikli işgücü oranının yüksek olması, altyapı olanakları, lojistik imkânlar, coğrafi konuma bağlı olarak erişilebilirlik özellikleri, sosyal donatılar, ekonomik güç yapısı, pazar olanakları, İstanbul’u önemli ve çekici kılıyor. Vizyoner bir inovasyon ve Ar-Ge altyapısına sahip üniversitelerin şehrimizdeki varlığı da büyük avantaj. İstanbul’daki mevcut OSB’lerimizin dünya örneklerinde olduğu gibi eko endüstriyel parklara dönüşmesi çevresel ve ekonomik açıdan büyük katkı sağlar. Tesislerde atık ve enerji alışverişine olanak sağlayan sistemlerin hayata geçirilebilmesi için finansal ve yönetimsel destekler de çok önemli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-iki-yeni-osb-lazim_125358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!