Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSB Esnafı ‘Asfalt Payı’ Ödemeyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, OSTİM OSB’den talep ettiği ‘asfalt katılım payı’, esnafın açtığı dava sonrası iptal edildi. Mahkeme, gerekçe olarak, OSB’lerin Büyükşehir sorumluluğunda olmamasını gösterdi.

yapi.com.tr
OSB Esnafı ‘Asfalt Payı’ Ödemeyecek

Hürriyet'ten Oğuz Demir'in haberine göre, Ankara’nın tartışmalı konularından biri olana ‘asfalt katılım bedeli’ konusunda, emsal bir karar çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin OSTİM esnafından istediği ‘asfalt katılım payı’ yargıdan döndü. Ankara 2. Vergi Mahkemesi, organize sanayi bölgelerinde belediyelerin yetkisinin bulunmaması ve Büyükşehir Belediyesi ile OSTİM arasındaki protokole göre ücretsiz hizmet maddelerinin bulunmasını gerekçe göstererek, ‘asfalt katılım payı’ kararını kaldırdı.

Büyükşehir Belediyesi, 2014’ün son aylarında 750 TL ile 8 bin TL arasında değişen yüksek meblağdaki ‘asfalt katılım payı’ tebligatlarını Ankaralılara ve başkent esnafına gönderdi. OSTİM esnafı, yüksek meblağlı tebligatlara itiraz ederek, konuyu yargıya taşıdı.

‘Emsal göstererek dava açabilirler'

Ankara 2. Vergi Mahkemesi’nin iptal kararı almasıyla ilgili açıklama yapan davacı avukatlardan Yasin Toprak, “Organize sanayi bölgelerinde belediyelerin yetkisi bulunmaması ve 2011 tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi ile OSTİM OSB yönetimi arasındaki protokolde asfalt, kaldırım gibi hizmetlerin ücretsiz verileceği düzenlendiğinden, Büyükşehir Belediyesi tarafından tarh edilen yol harcamalarına katılım payı hukuka aykırı görülerek Ankara 2. Vergi Mahkemesi’nce 31/03/2015 tarihli kararla kaldırıldı” dedi.

Toprak, OSB bölgelerinde yer alan esnafın mahkemenin kararını emsal göstererek dava açabileceğini ifade etti.

Gerekçesi ve karar

Mahkeme’nin iptal gerekçesi ve karası ise şöyle:

“4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 20. maddesine göre belediyenin görev, sorumluluk ve yetki alanının belediye sınırlarını kapsadığı, OSB’lerin ihtiyacı olan elektrik, su, kanalizasyon, yol gibi alt yapı ve genel hizmet tesislerini kurma ve işletme hakkının sadece OSB’nin yetki ve sorumluluğunda olduğu anlaşılmaktadır. ...bu yetki ve sorumluluğunun bir protokolle başka bir idari mercie devri mümkün değildir. Buna göre OSB sınırları içinde kalan ve OSB yönetiminin yetki ve sorumluluğunda bulunan alanda davalı idarece yapılan asfalt çalışması nedeniyle, herhangi bir yasal dayanağı bir protokole istinaden davacıdan yol hacamalarına katılma payı talep edilemeyeceği sonuç ve yargısına varıldığından ihtilaf konusu yol harcamalarına katılma payı tarhiyatında yasal isabet görülmemiştir. Kaldı ki, ihtilaf konusu yol harcamalarına katılma payı tarhiyatına esas gösterilen protokole dayanak 12.08.2011 tarih ve 2460 nolu Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclis Kararı’nda, belediye imkanları ile yapılan asfalt, kaldırım gibi hizmetlerin OSB’lere ücretsiz olarak verilebilmesi için bir protokol düzenlenmesinin kararlaştırıldığı görülmüştür. Açıklanan nedenlerle davanın kabulüne, dava konusu yol harcamalarına katılma payının kaldırılmasına...”

http://www.yapi.com.tr/haberler/osb-esnafi-asfalt-payi-odemeyecek_130193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!