Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da Barajların Doluluk Oranı Yüzde 85'i Geçti

DSİ Genel Müdürü Özkaldı, İstanbul barajlarında doluluk oranın yüzde 85'i geçtiğini belirterek, "Türkiye'de kuraklık yaşayacağımızı düşünmüyorum" dedi.

yapi.com.tr/AA
İstanbul'da Barajların Doluluk Oranı Yüzde 85'i Geçti

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Özkaldı, "Barajlardaki doluluk oranları, öncelikle İstanbul'da yüzde 85'leri geçti. Bu, 'hemen hemen doldu' demektir. İnşallah biraz daha yağış alırsak, bu yıl Türkiye genelinde bir kuraklık yaşayacağımızı düşünmüyorum" dedi.

Özkaldı, yaptığı açıklamada, Marmara ve yöresinde kuraklık konusunda geçen yıl birtakım sıkıntılar yaşandığını hatırlatarak, bu yıl ise yoğun geçen kış yağışlarının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

İstanbul'daki barajların doluluk oranına değinen Özkaldı, şöyle konuştu:

"Barajlardaki doluluk oranları, öncelikle İstanbul'da yüzde 85'leri geçti. Bu, 'hemen hemen doldu' demektir. Kaldı ki daha önümüzdeki aylarda yağış alacağız. Kar yağışı da oldu. İnşallah biraz daha yağış alırsak, bu yıl Türkiye genelinde bir kuraklık yaşayacağımızı düşünmüyorum."

Göl-Su Projesi

Özkaldı, Türkiye'deki su depolama kapasitelerini artırmayı ve büyük sulama projeleri dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesini hedef alan "Göl-Su Projesi"nin 2012 yılında başladığını anımsattı.

Bu kapsamda 1001 proje geliştirdiklerini ve 850'sinin tamamlandığını dile getiren Özkaldı, 151 projenin ise bitme aşamasına geldiğini vurguladı.

Haziran ayından önce bu projeleri de tamamlamış olacaklarını anlatan Özkaldı, şunları söyledi: "Göl-Su projesi çok büyük bir hedefti. Başta hükümetimiz çok büyük destek verdi. Çok güzel ödenekler aldık. Hem hükümetimize üyelerine hem de Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na şükranlarımızı arz ediyoruz. Her zaman maddi manevi arkamızda oldu. Böylece projeyi başarıyla sonuçlandırmış olacağız. Proje kapsamında Afyonkarahisar'da 89 proje geliştirdik. Bunların 57'si önümüzdeki günlerde tamamlanacak."

Özkaldı, yer altı sulamaları konusunda bölgede önemli bir potansiyel bulunduğuna değinerek, "Afyonkarahisar'da bazı bölgelerimizde içme suyu arsenik problemi var. Arsenik arıtma tesislerini birçok ilçemizde yaptık. Bunların yanında halen devam edenler de var. İl merkezinin problemini daha önce çözmüştük" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-barajlarin-doluluk-orani-yuzde-85i-gecti_128323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!