Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çubuk Barajı'ndaki Tarihi Yapılar Kaderine Terk Edildi

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri yaptıkları basın toplantısıyla Çubuk barajında bulunan tarihi Çubuk Gazinosu'nun ile Atatürk’ün evinin atıl bırakıldığını ve bu yapıların yıkımla karşı karşıya kaldığını söyledi.

yapi.com.tr
Çubuk Barajı'ndaki Tarihi Yapılar Kaderine Terk Edildi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çubuk Barajı'ndaki baraj gazinosu atıl bırakılmış durumda. Atatürk’ün Çubuk barajına gittiği zamanlarda kaldığı bir ev de atıl durumda. Yeşillikler içerisindeki bu baraj bakımsızlıktan ve yatırım yapılmamaktan kaynaklı içler acısı bir durumda. Baraj gazinosunun tescillenmesi için çaba harcayacağız” şeklinde konuştu.

Çubuk Baraj gazinosuna düzenledikleri gezi sırasında üzücü bir manzarayla karşılaştıklarını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, “Çubuk Baraj gazinosu terk edilmiş ve yok edilmeye bırakılmış, harap olmuş, her tarafı kırık dökük. Güvenlik olmasına rağmen hiçbir denetim yok. Mimarı, fransız mimardır. Özenerek yapılan bu yapının bugün yıkılması için bakımsızlığa terk edilmesi çok üzücü bir durum” dedi.

Atatürk'ün Kaldığı Ev

Candan, atıl bırakılan yerlerden birinin de Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan şarap fabrikası olduğunu söyledi. Fabrikanın fotoğraflarını gösteren Candan şöyle devam etti: “ Bira fabrikasının olduğu yerleşkede Şarap fabrikası da var. Fabrikanın hali de berbat durumda. TBMM Sosyal tesisleri için ASKİ tesislerini önerirken, bira fabrikası hariç bira fabrikası alanındaki yerleşkenin büyükşehir belediyesine devredildiği söyleniyor. AOÇ’de sadece doğal miras yok, doğal mirasla birlikte mimari ve kültürel bir miras da var. Şarap fabrikasının içinde şarapların konulduğu kuyular küv kapakları dahi sökülmüş durumda. Yıkılmasından endişe ediyoruz.” dedi.

Şarap Fabrikası

“Ranta açılacak”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan, ”Bugün de bir şey yaratmak yerine yok etme tahrip etme ve taklit etmeyle karşı karşıyayız. Çubuk Barajı çocukluğumuzda pikniğe gittiğimiz alanlardı. Bugünkü anlayış  Ankara'ya ne kazandırıyor? Giriş kapıları ve  saatleri de sahte. Bu kenti yönetenler kente hiçbir şey katmıyor” İfadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise “Çubuk Baraj gazinosu ve çevresinin ranta açılacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Neden artık barajda su toplanmıyor ve neden baraj atıl halde? Bu sorulara yanıt aramak gerekiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cubuk-barajindaki-tarihi-yapilar-kaderine-terk-edildi_127497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!