Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul’da Betonlaşma Hız Kesmiyor

TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut’un Zekeriyaköy’de yapacağı 161 konut ve 87 villa projesi ile Kâğıthane’de özel bir şirketin gerçekleştireceği 396 dairelik inşaat projesine ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

yapi.com.tr
İstanbul’da Betonlaşma Hız Kesmiyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) iştiraki Emlak Konut’un Sarıyer Zekeriyaköy’deki villa projesinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. ÇED sürecinin gerekli görülmediği bir diğer proje ise Kâğıthane’den. İstanbul Valiliği, Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’nin 396 daireden oluşacak ‘Avrupa Konutları Vadi Projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Çekmeköy’de DAP Yapı’nın yapacağı 550 daire ve 4 dükkândan oluşan Ormanköy 2. Etap projesi için ise ÇED süreci başladı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Sarıyer Zekeriyaköy Mahallesi’nde 161 konut, 87 villa yapmak için harekete geçti. İnşaat için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

79 bin 215 metrekareden oluşan proje sahası, 3. derece doğal sit alanında kalıyor. ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, 79 bin 215 metrekarelik proje alanın 29 bin 401 metrekaresine villa, 24 bin 964 metrekaresine ise ‘konut bloku’ inşa edilecek. Projenin iskân aşaması en erken 2022 yılının sonu olarak hedeflenirken projenin bedeli 90 milyon 591 bin TL olarak hesaplandı. Proje alanının sınır çevresi ise orman alanı.

Ormanda 550 daire
Çekmeköy Taşdelen Mahallesi, Pelit Sokak’ta yapılması planlan 550 daire ve 4 dükkândan oluşan Ormanköy 2. Etap projesi için de ÇED süreci başlatıldı. Proje, Emlak Konut A.Ş.’ye ait 49 bin metrekarelik arazide yapılacak. Projenin tamamlanması halinde bölgede bin 943 kişi yaşayacağı tahmin ediliyor. Proje tanıtım dosyasında, şöyle denildi: “Proje alanının merkezi alanda yer alması, ticaret merkezi ve iş yerlerine yakın olması, toplu taşıma araçlarına ulaşım kolaylığı ve imar planlarının uygun olması nedeniyle tercih edilmiştir. İnceleme alanı Türkiye Deprem Bölgesi Haritasına göre 1. Derece Tehlike Bölgesi’nde kalmakta.”

Kâğıthane Hamidiye Mahallesi’nde yer alan 22 bin 491 metrekarelik arazinin üzerine ise 396 daireden oluşacak ‘Avrupa Konutları Vadi Projesi’ yapılacak. 9 konut blokundan oluşan proje için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Proje alanın tapusu TOKİ’ye ait. Ancak projeyi hayata geçirecek ‘Avrupakent Aksoylar Ortaklığı’ ile TOKİ arasında arsa satış sözleşmesi imzalandı. Buna göre proje alanı, arsa bedelinin tamamı ödendikten sonra firmanın adına geçecek.

Projeye dair ÇED Dosyası’nda ise inşaat aşamasında gürültü kirliliğinin oluşacağının aktarıldı, şu ifadelere yer verildi: “Burada toplam 980 kişi yaşayacağı düşünülmekte. Proje sahalarını içine alan bölge gecekondulaşmaya maruz kalmış olup, dönüşüm programına alınmıştır. Dönüşüm kapsamında bölgede bulunan gecekondular yıkılmıştır. Projenin gerçekleştirilmesi için yapılacak arazi çalışmalarında, sahada bulunan ağaç ve ağaççıklar için kesim işlemi uygulanacaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-betonlasma-hiz-kesmiyor_181275.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!