Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'daki Madenin Kapasitesi Artırılacak

Tüm ormanlık alanları talan edilen İstanbul’un merkezinde maden projesinin kapasite artışına onay verildi. Daha çok trafik ve kirliliğe neden olacak madenin kapasitesi 5 kat artırılacak.

yapi.com.tr
İstanbul'daki Madenin Kapasitesi Artırılacak

Hava kirliliği ve trafiğin yoğun olduğu İstanbul’da, ormanlık alan içerisine kurulu maden ocağının kapasite artışı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. Eyüpsultan’da bulunan ve toz emisyon sınırlarını aşan silttaşı ocağının kapasitesi 5 kat artacak.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; İstanbul Eyüpsultan’da bulunan silttaşı ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisinin kapasite artışı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. Bedeli 6 milyon 597 bin 320 TL olan proje kapsamında silttaşı ocağı ve kırma eleme tesisinin üretim kapasitesi 5 kattan fazla artırılarak yılda 4 milyon 320 bin tona çıkartılacak.

Tamamı orman arazisi içerinde yer alan ve 36 hektarlık alanı kapsayan maden ocağına en yakın yerleşim birimi sadece 360 metre uzaklıkta. Kemerburgaz-Cendere Yolu’na 90 metre uzaklıkta bulunan madenin 1600 metre uzaklığında ise Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı bulunuyor. Nihai ÇED raporunda yer alan bilgilere göre patlama yapılacak madende taş savrulmasının azami mesafesi 82 metre. Yani azami mesafeyi 8 metre geçtiği taktirde yola taş düşebilir.

Dosyada toz emisyonuna ilişkin de çarpıcı veriler yer aldı. Maden ocağının patlatma dışındaki faaliyetlerinde sınır değerini aştığı görüldü. Madende çıkan toz, sınır değerini en yakın konutta 7 defa, Kemerburgaz-Cendere yolunda ise 25 defa aşıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-madenin-kapasitesi-artirilacak_188893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!