Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kütahya’da Maden Ocağı Nöbeti

Kütahya Merkez Doğluşah Köyü Çam Beyi mevkiindeki mera alanına yapılmak istenen maden ocağına köylüler karşı çıkıyor. Maden ocağı yapılmaması için imza kampanyası başlatan ve 1300'ün üzerinde imza toplayan köylüler, madencilerin alana girmemesi için gece-gündüz nöbet tutuyor.

yapi.com.tr
Kütahya’da Maden Ocağı Nöbeti

Kütahya il merkezine bağlı Doğluşah Köyü’nde açılacak maden ocağına karşı çıkan köylüler, mera alanlarının yok olacağını belirterek maden ocağının açılmaması içim imza kampanyası başlattı.

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre; Kütahya il merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Doğluşah Köyü'ne yapılması planlanan feldspat madeni arama ve üretimi ile kırma tesisi yapılacak olmasına köy sakinleri tepki gösteriyor. Maden ocağının mera alanı üzerine kurulacağını belirten köylüler, su kaynaklarının yok olması ve topraklarının verimsiz hale gelmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Bölgenin 3 bin yıllık Friglerin yaşadığı bölge olduğunu ve köyün hayvanlarının otlatıldığı mera alanı olduğunu belirten köy sakinleri maden ocağına karşı imza kampanyası başlattı. Yaklaşık 1300 imza toplayan köy sakinleri ocağın kurulmasını engellemek için yetkililerden yardım bekliyor. Köy sakinleri ayrıca mera alanının girişine koydukları konteynır tarzı bekçi kulübesinde gece-gündüz nöbet tutarak madencilerin alana girişini engellemeye çalışıyor.

Turizm alanı olması gereken yer, maden ocağı olacak
Doğluşah Köyü sakinlerinden Osman Göbet, madene izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Afyonkarahisar gibi bizde Frig Vadisi'nde turizm yapmak istiyoruz. Frig Vadisi'nin tanıtımı için hazırladığımız projemize destek isteyeceğimiz yerde, madenin açılmaması için yalvaran, aciz bir duruma düşürüldük. Bölgede ayrıca su kayakçılığının yapılacağı tesisler de kurmak mümkün. Buradaki doğal yapıyı bozuyorsunuz. Doğluşah’da gölet var. Burada ormanı ve hayvancılığı da bitireceksiniz. Bu mera, bu orman, binlerce ağaç yok olacak, Sofça Gölü yok olacak. Biz sonra ne yiyeceğiz?” dedi.

Sonuna kadar direneceğiz
Yıllardır emek verip gözleri gibi korudukları bölgeye basit bir kararla maden ocağı açılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden Göbet, “Madenciye verilen destek, kredi bize verilsin, biz köyümüzün derneği olarak bu bölgeyi turizme kazandıralım, yapılmayanı yapalım. Daha önce gölümüz bizden izinsiz kiralandı, evlerdeki suyumuz kesildi, yollarımız yıllarca yapılmadı. Her köye yapılan hizmetler en geç bize geldi sesimizi çıkarmadık. Fakat maden son noktadır. Bu maden bizi hiçe saymaktır. Halk olarak görmemektir. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir. Burası bizim turizm yapmayı planladığımız alandır. Biz devlete millete madene karşı değiliz. Fakat burası maneviyatımızdır. Maden kurulmaması için sonuna kadar direneceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutahyada-maden-ocagi-nobeti_188571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!