Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Tarım Arazisi de Satılıyor!

İstanbul’un en önemli yerel sebze kaynağı Sarıyer-Gümüşdere’nin 600 dönümlük tek parça tarım arazisi özelleştirme kapsamında satılığa çıkarıldığı iddia edildi.

yapi.com.tr
İstanbul'un Tarım Arazisi de Satılıyor!

Tarlasera Dergisi'nde ağustos sayısında yer alan habere göre, 92 dönümü sera olan araziye 2 yıldan beri arıtma tesisi yapılmak isteniyor. Gümüşdereliler ise arazilerinden vazgeçmeyeceklerini söylüyor.

İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan ve Avrupa yakasının pazarlarına taze sebze tedarik eden Gümüşdere’nin tek parça tarım arazisi Mayıs ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirme kapsamına alındı. Kararın ardında bölgeye yapılmak istenen arıtma tesisi ve köyün hemen arkasından geçen üçüncü köprü yolu bulunuyor. Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Gümüşdere Köyü Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin çabalarıyla geçtiğimiz Kasım ayında “Sulu Özel Ürün Arazisi” kapsamına alınan Gümüşdere’ye giderek Dernek ve üreticilerle görüştü. Dernek Gümüşdere’nin imara açılmak yerine bir Kent Tarım Projesi’ne dönüştürülmesini öneriyor. Arazilerini kaybetmek istemeyen üreticiler ise tarımdan vazgeçmeyeceklerini söylüyor.

Avrupa yakasının sakinlerini besliyor

Habere göre, 92 dönümü sera alanı olan 600 dönümlük tarım arazisinde domates, kabak, hıyar, marul, karalahana, pazı karnabahar, havuç, yeşillik gibi sebzelerden mısır, pancara, elma, böğürtlen ve hatta süs bitkilerine kadar çok farklı ürünün yetiştiği Gümüşdere; Sarıyer, Arnavutköy, Beşiktaş gibi yakın ilçelerin pazarlarını besliyor.

Köyde tamamen kendi imkanlarıyla oluşturdukları tarla ve seralarda üretim yapan yaklaşık 650 üretici ve ailesi hem açık hem de örtü altı üretim yapıyor. Ancak 2011 yılında Gümüşdere arazisinin 79 dönümü “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” kurma amacıyla İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (İSKİ) tahsis edildi. Hem tarım arazilerinin bir kısmını hem de toprağı ve havayı tehdit eden bu projeye Toprak Koruma Kurulu da oybirliğiyle destek verdi. Yürürlükte sera alanı olarak görülen bu alan bir anda marjinal tarım alanı olarak gösterilerek imara açılma tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-tarim-arazisi-de-satiliyor_123741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!