Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Arazilerimiz Bitiyor!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıktığını, işlenen ve uzun ömürlü bitkilerle kaplı kişi başına düşen arazi miktarının, nüfus artışının da etkisiyle 1990-2014 döneminde 4.9 dekardan 3.1 dekara indiğini bildirdi.

yapi.com.tr
Tarım Arazilerimiz Bitiyor!

Bayraktar, Toprak Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, 1990-2014 döneminde, işlenen tarım arazisi ve uzun ömürlü bitki  alanının yüzde 14 azaldığını kaydetti. Türkiye’nin dünyada toprak rezervi en fazla azalan 20 ülkeden biri olduğunu aktaran Bayraktar, şunları söyledi:

“Tarım arazileri, geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkıyor. Sebepler içinde, geçmişte yaşanan hızlı nüfus artışını, kırsaldan kente göçü, yerleşimlerin içinden geçen karayollarını, bunların çevresinde kurulan sanayiyi, turizmi, madenciliği sayabiliriz. Ayrıca, her geçen gün erozyon,  çölleşme, tuzlanma sürekli bozulmalara  neden olmaktadır. Bunların yanında aşırı ve bilinçsiz sulama ve gübreleme  işlemleri, uygun miktarda kullanılmayan pestisitler de topraklarımıza  zarar vermektedir.”

‘Toplulaştırma önemli’

Bayraktar, miras hükümlerinden kaynaklanan arazi parçalanmasının zararlarına da değinerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın arazi toplulaştırma  çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Bayraktar, “Ülke olarak ‘bir kilo toprak  bir kilo altına eşdeğerdir’ sözünü benimseyerek topraklarımıza daha fazla sahip  çıkmalı, tarım arazilerimizi daha verimli kullanmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazilerimiz-bitiyor_131730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!