Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayiye Karşı Tarımın Zaferi

Ünye’de 1. sınıf tarım arazilerine Toprak Koruma Kurulu onayı olmadan yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi’ni yargı iptal etti. 20 köylünün açtığı davada kamulaştırmalar da iptal.

yapi.com.tr
Sanayiye Karşı Tarımın Zaferi

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Ordu Ünye’de Asarkaya Milli Parkı ile sit alanı olan Tozkoparan kral mezarlarının yakınında, birinci sınıf tarım arazilerine yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) yargı hukuka aykırı buldu. Cevizdere ve Denizbükü köylerinde fındık bahçelerinden ve özel ürün arazilerinden oluşan 81 hektarlık alana Toprak Koruma Kurulu kararı olmadan yapılması planlanan OSB’nin yer seçimine açılan davada Ordu İdare Mahkemesi iptal kararı verdi. Bilirkişi raporuna atıfta bulunan mahkeme heyeti,  OSB yapıldığı takdirde bölgedeki tarım arazilerinin niteliğinin bozulacağına, çevre kirliliğinin artacağına ve Ünye’nin su ihtiyacını karşılayan Cevizdere’deki su kaynaklarının olumsuz etkileneceğine karar verdi.

'Çevre kirliliği artar'

Mahkeme, Ünye’ye 8 km uzaklıkta bulunan Cevizdere köyü ile 10 km uzaklıkta bulunan Denizbükü köyüne kurulacak sanayi bölgesini 1/100. 000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na da aykırı buldu. Mutlak tarım arazilerinin önerilen alanın güney kesimlerine doğru gidildikçe iklim, toprak yapısı ve havza özellikleri nedeniyle bütünlük arz ettiği belirtilirken OSB yer seçiminin bu bütünlüğü büyük ölçüde bozacağına karar verildi. Mahkeme kararında, OSB’nin ilçedeki mevcut hava kirliliğini artıracağı, katı atıkların depolanması konusunda ise çözüm üretilmediği belirtildi. Kararda Toprak Koruma Kurulu’nun onayı olmaksızın tarım arazilerine OSB yapılamayacağı vurgulandı.

Kamulaştırmalar da iptal

Öte yandan, sanayi bölgesi yapılmak üzere tarım arazileri kamulaştırılan 20’ye yakın köylü açtıkları davada kamulaştırma işlemini de iptal ettirdi. Ordu İdare Mahkemesi tarafından alınan iptal kararında OSB’nin kamulaştırma işlemleri yapabilen bir özel hukuk tüzel kişiliği olduğuna yönelik OSB Kanunu’nda yer alan maddenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği hatırlatılarak kamulaştırmanın yalnızca devlet kamu tüzel kişileri tarafından yapılabileceği belirtildi.  Dava Avukatı Ada Jale Orhan,  her iki iptal kararına ilişkin, “Tüm bu kararlar çok sevindirici ve umut verici. Haklı davamız için verdiğimiz hukuki mücadelenin başarı ile sonuçlanması bölge halkı için de memnuniyet nedenidir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiye-karsi-tarimin-zaferi_128260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!