Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Paketi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni iş sağlığı ve güvenliği paketini açıkladı.

yapi.com.tr
İşte Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Paketi!

DHA'nın haberine göre, pakette öne çıkan maddelere ilişkin Davutoğlu, "Çok tehlikeli iş kategorisindeki bir firmada 3 yıl içinde iş kazası yoksa, işsizlik primini yüzde 2 değil yüzde 1 olarak tahsil edeceğiz. Ancak ölümlü iş kazası meydana gelen bir iş yerinde yüzde 2 değil yüzde 3 olacak. İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceğiz. Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak. ILO'nun 167 ve 176 sayılı maden ve inşaatlarında iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmeleri ile ilgili yasal süreci hızlandırdık. Ümit ederiz ki bu hafta veya gelecek hafta bu yasa TBMM'den geçecek" dedi.

Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için her türlü yasal düzenlemenin yapılacağına vurgu yapan Davutoğlu, "Ancak her şeyden önce işçi ve işverenlerimizin bir zihniyet dönüşümüne girmesi gerekiyor. Önemli olan vatandaşlarımızın, işçileriminiz kendi can güvenlikleri konusunda bilinçlendirilmeleri" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni iş sağlığı ve güvenliği paketini açıklayarak paketin bu hafta Meclis'e sunulacağını kaydetti. Davutoğlu, "Protesto etmek çok kolay, muhalefet etmek de kolay. Ama nihayetinde hepimizin üzerine düşeni yapmamız gerekir. Üç aşamalı bir sorun ile karşı karşıyayız. İlki zihniyet. İkincisi süreç yönetimi. Üçüncüsü de yasal süreç. Emeğin sömürüsünün karşı çıkmamız lazım" dedi.

Yeni iş sağlığı ve güvenliği paketi

Yeni iş sağlığı ve güvenliği paketine ilişkin Davutoğlu şu maddeleri sıraladı: "Çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin çalışana mesleki yeterlilik belgesi geliyor. Üniversite ve meslek yüksek okullarına zorunlu iş sağlığı ve güvenliği dersi getirilecek. Yapı denetim firmalarına iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluk getirilecek. İnşaatlarda şantiye şefine iş güvenliği uzmanı olma şartı getirilecek. İş kazası olmayan iş yerlerini ödüllendireceğiz. Örneğin çok tehlikeli iş kategorisindeki bir firmada 3 yıl içinde iş kazası yoksa, işsizlik primini yüzde 2 değil yüzde 1 olarak tahsil edeceğiz. Ancak ölümlü iş kazası meydana gelen bir iş yerinde yüzde 2 değil yüzde 3 olacak. İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceğiz. Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak. Rödovans sözleşmelerini 15 yıldan az olmayacak şekilde yapacağız. Kamuda rödövans olacak ama bütünüyle başka işverene devredilemeyecek. Özel sektörde rödövans olmayacak. İLO'nun 167 ve 176 sayılı maden ve inşaatlarında iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmeleri ile ilgili yasal süreci hızlandırdık. Ümit ederiz ki bu hafta veya gelecek hafta bu yasa TBMM'den geçecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-yeni-is-sagligi-ve-guvenligi-paketi_126232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!