Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Yeni Tünektepe

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, sadece "Kartpostallık görüntü oluşturarak cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz" diyerek ipucunu verdiği 604 metre yüksekliğindeki Tünekpete projesinin ilk detayları belli oldu.

yapi.com.tr
İşte Yeni Tünektepe

DHA'nın haberine göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılın ilk üç ayı CHP'ye, 9 ayı ise Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e ait faaliyet raporu tamamlandı. Rapor Perşembe günü toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ilk değerlendirmeler için komisyonlarca görüşülmek üzere sevk edilecek.

12 ay turizm için hedef yaşlı 'kıdemli' Avrupalılar

Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılının anlatıldığı 280 sayfalık raporda belediyenin devam eden projeleri arasında farklı detaylar yer aldı. Raporun 'Alternatif gelir kaynakları üretmek' başlığı altında sıralanan, ulusal ve uluslararası projelerini anlattığı bölümde, 'AB Enterprises ve Business' Projesi kapsamında 55 yaş üzeri Avrupalıların durgun sezonlarda ülkelerarası turizm aktiviteleri ve dolaşıma özendirilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Kundu'da kruvaziyer iskelesi

Büyükşehir'in devam eden projelerinden biri de 'Antalya Kruvaziyer İskelesi' çalışması oldu. Raporda Antalya'nın ülke turizminde sahip olduğu konum göz önüne alınarak kentte kruvaziyer turizminin geliştirilebilmesi yönünde çalışmalar yapılması gerekliliği üzerinde duruldu. Saha çalışmasının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve belediye teknik personelinden oluşan ekip tarafından yürütüldüğünün belirtildiği raporda, çalışma sonucunda Lara Plajı'nın batı ucunda yer alan bölgenin prensipte uygun bulunduğu aktarıldı. Bakanlığın, yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilebilecek Antalya Kruvaziyer İskelesi'nin Yatırım Programı'na teklif edilebilmesi için etüt proje çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmasına raporda yer verilirken, bu çerçevede çalışmaların sürdürülmekte olduğu dile getirildi. Ayrıca, Ulaştırma 6'ncı Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen vaziyet planı çalışmalarında, kruvaziyer iskelesinin 2 adet 345 metre boyunda 150 bin grostonluk gemiyi, 150 metre boyunda 1, 100 metre boyunda da 4 yolcu gemisini aynı anda barındırma kapasiteli olarak planlandığı belirtildi.

Tünektepe projesi

Raporda Büyükşehir Belediyesi Başkanı Türel'in detaylarına ilişkin sadece Amerika'da yaşayan bir mimar ile çalıştıklarını açıkladığı ve "Kartpostallık görüntü oluşturarak cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz" dediği Tünektepe'nin de ilk kez proje fotoğrafları yayınlandı. Modern mimarinin en özgün çizgilerini taşıyan, üzerinde konuşlandıran dev portakalla simgesel bir niteliğe sahip olacak Tünektepe'de ile Sarısu mevkii arasında teleferik ve teleferiğe ait istasyonların yapım işinin devam ettiği belirtildi. Teleferiğe ait alt ve üst istasyonlar arasındaki kot farkının 604 metre olduğu, toplam hat uzunluğunun ise 1685 metre olduğu belirtilirken, teleferik hattında seyir edecek gondolların 8 kişi kapasiteli olacak şekilde tasarlandığı aktarıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-yeni-tunektepe_130068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!