Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstiklal Caddesi'nin Altındaki Tarihî Tünel Betonla Kaplanacak

Her gün yüz binlerce insanı ağırlayan İstiklal Caddesi'nde sürekli bozulan parke taşları için ilginç bir proje gerçekleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, caddenin altından geçen tarihî su yolunun örme taşla inşa edilmiş duvarlarını betonla kaplayacak. Böylece hem tarihî eserin korunması hem de zeminin stabil hale getirilmesi amaçlanıyor.

yapi.com.tr
İstiklal Caddesi'nin Altındaki Tarihî Tünel Betonla Kaplanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde sürekli bozulan parke taşlarına kalıcı çözüm bulmak için caddenin altından geçen tarihî su tünelini restore ediyor. Zaman Gazetesi'nden Hüseyin Aydın'ın haberine göre, zeminin bozulmasına neden olan tünelin restorasyon çalışması ise bugünlerde başlıyor. Osmanlı döneminden kalma ve bir insanın rahatlıkla yürüyebileceği tünelin içi beton ile kaplanarak hem tarihi değer korunacak, hem de zemin stabil hale getirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Caddesi'nin zemin yapısındaki bozulmalar sebebiyle çalışma başlattı. İlk kazma bugünlerde Galatasaray Lisesi önünden vurulacak. İnşaat çalışmasının yaşamı olumsuz etkilememesi için çalışmanın gece saatlerinde yapılması kararı alındı. Çalışma kabinleri saat 07.00'de toplanıp, yaya trafiğine uygun hale getirilecek. Çalışmaların Haziran ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

İstiklal Caddesi alt yapı ve düzenleme çalışmalarının ilk etabını, İSKİ Genel Müdürlüğü'nce yapımı gerçekleştirilen tarihi tonozun güçlendirilmesi ve restorasyonu oluşturuyor. Çalışmanın 28 Haziran 2012 tarihinde tamamlanması bekleniyor. Çalışmaların ardından nostaljik tramvay hattının bakım ve değişiminin başlayacağı öğrenildi.

İstiklal Caddesi'nde rayların esnemesi sebebiyle oluşan deformasyon, caddedeki esnafın araçlarının da geçmesiyle bozulup kırılıyor. Caddenin altından geçen tarihi su tüneli, zemin çalışmalarında zorluğa sebep veriyor. Esnaf ve vatandaşlar da bozuk zeminden şikayet ederek, tarihi caddeye bozuk zeminin yakışmadığını dile getiriyor.

Bunun için, İstiklal Caddesi'nin zemin kaplamasının farklı bir dizayn ve malzeme ile yenilenmesi çalışmalara başlamadan önce, tarihî su kanalının İSKİ tarafından özel bir inşaat metoduyla içeriden prekast beton ile kaplanarak, hem tarihî değerin korunması hem de zeminin stabil hale getirilmesi planlandı. Böylece hem tramvay raylarının esnemesinin önüne geçilecek hem de zemin kaplaması ile diğer altyapı sistemlerinin yeniden bozulmayacak şekilde yapılması sağlanacak.

Fransız Konsolosluğu ile Galatasaray Lisesi arasındaki tarihi su tünelinin yanları taş duvar, tavanı ise tuğla ile kaplı. Tünelin genişliği 120, yüksekliği 180 santimetre. At nalı şeklinde 563 metre uzunluğundaki tünel, Osmanlı döneminden kalma tonoz vasıtasıyla bölgenin yağmur suyu ve atık suyu uzaklaştırıyor. Atık sudan kaynaklanan gazlar ve yağmur suyu sebebiyle, tonozda aşınma meydana geldi. İSKİ Genel Müdürlüğü'nce eserin rölövesi alınmış, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 9 Mart 2011 tarih ve 4315 sayılı kararı doğrultusunda, atık su kanalı içten prekast beton ile kaplanıp, özgün kısımları kısmen sergilenecek. İstiklal Caddesi'nde açılacak 5 adet şafttan girilerek atık su tünelinin içi prekast beton ile kaplanacak, böylece atık su tüneli güçlendirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istiklal-caddesinin-altindaki-tarihi-tunel-betonla-kaplanacak_91467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!