Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Büyükşehir’den 2015 Yatırım Raporu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre yatırımlar bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında arttı, 2015’te yaklaşık 1.6 milyar liralık harcama gerçekleştirildi. Büyükşehir’in 12 yıllık yatırım tutarı ise 9.5 milyar liraya ulaştı.

yapi.com.tr
İzmir Büyükşehir’den 2015 Yatırım Raporu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında 1 milyar 244 milyon liralık yatırım harcamasının yanında, ilçe belediyelerinin projelerine de 32 milyon 261 bin liralık maddi destek sağladı. ESHOT ve İZSU Genel Müdürlüğü’nün yatırımlarıyla birlikte bir önceki yıl 1 milyar 215 milyon lira olan yatırım turarı yüzde 29 oranında artarak 1 milyar 569 milyon liraya yükseldi. Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl kamulaştırma çalışmalarından altyapıya, Fuar İzmir’den ulaşım yatırımlarına, tarihin korunması ve kentsel dönüşümden önemli çevre tesislerine kadar onlarca projeyi yaşama geçirdi. Büyükşehir, aynı dönemde onlarca yatırımın da startını verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU kurumlarıyla birlikte 2004-2015 yılları arasında kentte 9 milyar 486 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırımların 6 milyar 462 milyon liralık kısmı Büyükşehir tarafından gerçekleştirilirken, İZSU 1 milyar 871 milyon, ESHOT ise 418 milyon liralık yatırım yaptı.

İŞTE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 2015 YATIRIMLARI

Ulaşım

-12.7 kilometre uzunluğundaki 19 duraklı Konak Tramvayı’nın yaşım çalışmaları başlarken, 8.82 kilometre uzunluğundaki 14 duraklı Karşıyaka Tramvayı hattının ray döşeme çalışmalarının yarısı tamamlandı.

- 9.5 kilometrelik Üçkuyular-Buca Koop metro hattının projesi devam ediyor. 8.5 kilometrelik Üçkuyular-Narlıdere metro hattının yapım ihalesine çıkılacak.

- Metro sistemi için Çin’deki fabrikada yapımı tamamlanan 10 adet vagondan oluşan 2 tren seti hizmete girdi. 192 milyon liralık yatırımla Çin’de üretimi devam eden 85 vagonlu yeni tren setlerinin yapımı Çin’de devam ediyor. İlk tren seti ilki 2016 yılı Ekim ayında İzmir’e gelecek.

- Torbalı’ya kadar uzanacak İZBAN hattında 70 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirilerek inşaat çalışmaları tamamlandı. Hatta deneme seferleri başladı.

- 26 kilometrelik İZBAN Selçuk hattındaki 2 adet istasyon ile 3 karayolu üst geçidi ve 5 adet menfez tipi karayolu alt geçidi inşaatına başlandı, yapımları sürüyor.

- Metro vagonlarının depolama ve bakımı için bir yeraltı otoparkının ihalesi sonuçlandırılarak, yer teslimi yapıldı. Tesis 115 vagon kapasiteli olacak.

- Fuar İzmir’e ulaşımı sağlayacak ve İZBAN ile entegre çalışacak Monaray’ın proje ihale süreci devam ediyor.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi için üretilecek 38 tramvay aracından ilk üç adedi önümüzdeki günlerde teslim edilecek. 2016 yılının Nisan ve Ekim aylarındaki 12’şer adetlik partilerin ardından, son 11 araç 26 Şubat 2017’de raylara inecek.

- Deniz ulaşımını geliştirmek için sipariş verilen 15 yolcu gemisinden 8.’si de hizmete alındı. Sefer sıklıkları artırılarak vatandaşların deniz ulaşımından daha çok yararlanması sağlandı.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin turistik ilçesi Foça’ya koyduğu ilk vapur seferini gerçekleştirdi.

- Foça’nın ardından Mordoğan, Urla, Güzelbahçe ve Karaburun’a da deniz ulaşımı ile seyahat gerçekleştirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Mordoğan İskelesi’nin yapımı tamamlandı. Diğer ilçelerde iskele yapılması için çalışmalar sürüyor.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 82 milyon liralık yatırımla Körfez filosuna katacağı 450 yolcu ve 64 otomobil kapasiteli 3 adet arabalı vapur gemisinden ilki olan "Hasan Tahsinö hizmete girdi. İzmir’in diğer arabalı vapurları Ahmet Piriştina ile Kubilay’ın yapım çalışmaları ise devam ediyor.

- ESHOT Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs’tan itibaren Bütünşehir Yasası ile sınırlarına dahil olan 9 ilçede otobüs seferlerine başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma yaptığı alan böylece Aydın ve Balıkesir sınırına kadar genişledi.

* İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği BİSİM, 31 durak, 400 bisiklet ve 600 park yeriyle hizmet kapasitesini artırdı.

Yeni arterler, yeni yollar, otoparklar

- İzmirDeniz- Kıyı Tasarım Projesi kapsamında; Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde kalan Karataş ve Üçkuyular - Göztepe İskele arasındaki kıyıları düzenlenerek yepyeni bir görünüm kazandırılırken nostaljik 5 adet ahşap iskele de hizmete alındı.

- Bostanlı Deresi ve yakın çevresi, Bayraklı kıyı, Göztepe İskelesi-Konak arası kıyı düzenlemelerine başlandı ve yapımları sürüyor.

- Mustafa Kemal Sahil Bulvarı trafiğini rahatlatmak ve bölgeye yeni bir soluk getirmek amacıyla Mithatpaşa Parkı önünde karayolu alt geçidi çalışmalarına başlandı.

- Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın hem İnciraltı bölgesi hem de Çeşme Otoyolu ile kesintisiz ulaşımını sağlamak için Marina kavşağında oluşturulacak karayolu alt geçidi için proje ihalesi gerçekleştirildi.

- Kavşaklarda bekleme süresini kısaltan "Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemiö Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçiriliyor. Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki 39 kavşakta pilot uygulama başladı. 402 kavşak daha sisteme bağlanacak.

- Buca’yı Otogar’a bağlayacak "ekspresö güzergahın ilk etabında Homeros Bulvarı’nı hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalan 7 kilometrelik bölüm için çalışmalara başladı. Buca ile Bornova arasında kalan bölüm "derin tünelleö geçilecek. 2.4 kilometrelik kentin en uzun karayolu tünelinin uygulama projeleri hazırlanırken bölgede kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

- Menemen ilçesinin iki yakasını birleştiren ve Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın adının verildiği Şehit Kubilay Köprülü Kavşağı ve bağlantı yolları hizmete girdi.

- Foça ile Yeni Foça arasındaki ekspres güzergahı 3.7 milyon liralık çalışmayla yenileyerek hem yolculuk süresini ve yakıt sarfiyatını azalttı hem de konforu artırdı.

- İZBAN projesi kapsamında Torbalı Tepeköy Mahallesi İsmetpaşa Caddesi üzerine taşıt üst geçidi, yol ve köprü yapılması çalışmalarında proje halktan gelen talep üzerine revize edildi. Taşıt alt geçidi, 4543 Sokak ile 3677 Sokak kesişiminde inşa ediliyor.

- Selçuk ile turistik mahallesi Şirince arasında oluşturan 6.5 kilometrelik ikinci bağlantı yolunun 2 kilometrelik bölümü tamamlandı.

- Buca’daki trafik yoğunluğu azaltmak için Doğuş Caddesi’nde genişletme çalışmaları devam ediyor. Güzergahı 1300 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde modern bir bulvara dönüştürecek çalışmanın maliyeti 3.5 milyon TL.

- Yenişehir Gıda Çarşısı ile Şehitler Caddesi arasındaki trafik yükünü hafifletmek için yeni bir karayolu köprüsü inşa eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çarşı ile Şehitler Caddesi bağlantısını 2 şerit giriş - 2 şerit çıkışlı yeni bir yolla rahatlattı. Halkapınar’daki ESHOT Garajı’nın giriş ve çıkışı için de yeni bir düzenleme gerçekleştiriyor.

- Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nda yürütülen inşaat çalışmaları tamamlandı. Kavşak 9 Ocak Cumartesi günü araç trafiğine açılacak.

- Kent genelinde 180 milyon liralık yatırımla 1 milyon ton asfalt serildi; 1 milyon 238 metrekare yola karşılık gelen sathi kaplama yapıldı. Ova yolları asfaltlama çalışmalarında rekor kırılarak sathi kaplama çalışmaları 800 kilometreyi buldu.

- Kentin farklı bölgelerine, ikisi yeraltı olmak üzere 3835 araç kapasiteli 6 yeni otopark için çalışmalara başlandı. 635 araç kapasiteli Alaybey Katlı Otoparkı’nın yapım ihalesi gerçekleştirdi. Hatay 100 Sokak’ta yapılacak 440 araç kapasiteli otoparkın proje çalışmaları tamamlandı. Karabağlar Selvili Mahallesi’nde meydan düzenlemesi ve 200 araç kapasiteli yer altı otoparkı ile Alaybey’e 250 araç kapasiteli ikinci otopark için proje çalışmaları sürüyor. Yeşilyurt’a kültür merkezi ve 160 araç kapasiteli yer altı otoparkı yapılacak. Buca, 10 milyon liralık yatırımla yeni otopark ve meydana kavuşuyor. Buca Kasaplar Meydanı’nın altında imalatlarına başlanan 150 araçlık iki katlı otopark ile üstündeki meydan düzenlemesi çalışmaları hızla sürüyor.

- Mustafa Kemal Sahil Bulvarı aksı üzerinde oluşabilecek otopark sıkıntısının aşılması için, Göztepe bölgesinde 2 bin araç kapasiteli yeraltı otoparkının proje çalışmalarına başlandı.

Yeni tesisler

- Türkiye’nin en nitelikli ve büyük fuar kompleksi "Fuar İzmir" açıldı.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin işbirliğiyle yapımı süren UEFA standartlarında Doğanlar Stadı’nın birinci etabı tamamlandı. Yakında hizmete girecek tesisin kapasitesi ikinci etap ihale ile artırılacak.

- 15.5 milyon liralık yatırımla yenilenen Tesisleri hizmete girdi.

- Gültepe Kültür Merkezi ve Cemevi’nin inşaatı tamamlandı.

- Aliağa’ya kurulacak kültür merkezi ve cemevinin proje çalışmaları tamamlandı, yapım ihalesine çıkılıyor.

- İhtiyacı olan köylere ibadethane ve muhtar ofisi yapımına başlandı. İlk etapta 20 köye muhtar ofisi, 6 köye cami, 1 köye de cemevi yapımına başlandı.

- Tire ve Ödemiş’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin "Yerel Hizmet Merkezleriö açıldı.

- Foça’nın Gerenköy Mahallesi’ne kültür ve spor merkezi kurmak için yapım ihalesi aşamasına gelindi.

- Buca Sosyal Yaşam Kampusü’nün inşaatı tamamlandı; ince işleri ile çevre düzenleme çalışmaları sürüyor.

- Seyrek’te 2 bin hayvan kapasiteli hayvan barınağı yapımına başlandı.

Yerelde kalkınma

- Kırsal kesimdeki üreticiyi desteklemek için "fidanlar bizden, meyveler sizden" sloganıyla 1 milyon 100 bin fidan üreticiyle buluşturuldu.

Tarihe destek

- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Agora kazılarında Çankaya Katlı Otopark tarafındaki bölümde bazı binalar kamulaştırılarak kazı alanı genişletildi.

- Smyrna Agorası’nın etrafı kentlilerin ve ziyaretçilerin dinlenmelerine imkan verecek oturma alanlarına sahip özel tasarım koruma duvarı ile çevrildi.

- Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksındaki tarihi dokuyu bozmadan rehabilite ederek bölgeyi çekim merkezi haline getirmek için başlatılan tarihi aksla ilgili iki çalıştay düzenlendi. Çalışmalar sürüyor.

- Kadifekale surların kente yakışır hale getirilmesinden sonra kale içinde bulunan mescid ve sarnıcın restorasyonu devam ediyor. Tarihi surların aydınlatılması için hazırlatılan proje uygulama ihalesi aşamasında.

- Yunan mübadelesini yaşamış mübadillerin anılarını gelecek kuşaklara aktarmak için İzmirliler’in de desteği ile Buca’da "Göç ve Mübadele Anı Eviö kuruluyor. Bağışlanan eşyalar, fotoğraf ve belgeler İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bu anı evinde, bağışçıların ismi ile sergilenecek.

- Buca Kasaplar Meydanı’nda yer alan tarihi yapının restorasyonu tamamlanmak üzere..

- İzmir Tarih Tasarım Atölyesi’nin restorasyonu tamamlanarak hizmete açıldı.

- Emir Sultan Türbesi içinde yer alan hazirelerin restorasyonu tamamlandı.

- Smyrna Agorası kazı alanındaki Namazgah Hamamı restorasyon projeleri onaylandı. Uygulama ihalesi çalışmaları devam ediyor.

- Kemeraltı 2. Beyler olarak bilinen 848 Sokak ile ilgili sokak sağlıklaştırması projeleri hazırlandı.

- İzmir Tarih Projesi kapsamında, bölgede yaşayan çocukların katılımıyla "Agora Parkı Çocuk Oyun Alanı Tasarımı" çalışması başlatıldı.

Çevre yatırımları

- İZSU, 2015 yılında 315 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 100 kilometre uzunluğunda kanal şebekesi ve 36 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşendi 19 kilometre uzunluğunda dere ıslahı ve korkuluk imalatı yapıldı; 16 adet su sondaj kuyusu açıldı.

- Gördes Baraj suyunu arıtarak kente verecek Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin inşaatına başlandı.

- Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesini yüzde 36 oranında artıracak Çiğli 4. Faz İnşaatı devam ediyor.

- 9 yeni ilçede su arızalarına daha kısa sürede müdahale etmek için tam donanımlı 63 adet araç hizmete alındı.

- Geçtiğimiz yıl Meles Deresi zemininin 13 bin metrekaresini betonlayan İZSU, kalan 17 bin metrekarelik bölümde de betonlama çalışmalarını tamamladı.

- 6 milyon liralık yatırımla Yeni Foça İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve 88 kilometrelik kanal çalışması imalatı devam ediyor.

- Bornova Homeros Vadisi kaynaklarından gelen kaynak suları şişeleyerek "uygun fiyatlaö İzmirlilerin evlerine taşıyacak, saatte 1500 damacana kapasiteli tesisin yapımına başlandı.

- 13.3 milyon liralık yatırımla Hasköy’e ileri biyolojik atık su arıtma tesisi yapımına başlandı.

Kentsel dönüşüm

- "Uzlaşma ve Yerinde Dönüşüm" prensipleriyle çalışmalarını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 32 hektarlık alanı kapsayan Uzundere projesinin uygulama projelerini hazırladı. Tapusu olmayan hak sahiplerine belediyeye ait Uzundere toplu konutlarından 75 konut tahsis edildi. Depreme dayanıksız, kaçak ve gecekonduların yıkımına başlandı. Uzlaşma/sözleşme süreci devam ederken, uzlaşmaların tamamlandığı adalarda tapu devirleri tamamlandı. Etaplar halinde inşaat çalışmaları başlayacak.

- Örnekköy’deki 18 hektarlık alana ilişkin kentsel dönüşüm projesini kamuoyuna tanıttı. Uzlaşma süreci devam ediyor.

- Ege Mahallesi’nin yaklaşık 7 hektarlık kısmından oluşan "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı" için proje kamuoyuna tanıtıldı. Vatandaşlar ile konut/işyeri sözleşmesi imzalamaya devam ediyor.

- Ballıkuyu, Akarcalı, Kosova, Yeşildere ve Kocakapı mahallelerini kapsayan 48 hektarlık alanda vatandaşların talep ve ihtiyaçlarına yönelik kentsel tasarım ve mimari projeleri hazırlanıyor. Yakında görüşmeler başlayacak.

- Gaziemir’in Aktepe ve Emrez bölgelerinde de 122 hektarlık alandaki tüm yapı, eklentileri, mülkiyet durumu ve hak sahiplerini kapsayan envanter çalışması tamamlandı. Bölge için "Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması" düzenlendi. Projeler alandaki iletişim ofisinde sergilenerek vatandaşlarla paylaşıldı.

- Bayraklı’daki kentsel dönüşüm alanında hak sahipleri ile uzlaşma görüşmeleri yapılıyor. "Konut / İş yeri sözleşmesi" imzalamaya devam ediyor.

Yeni araçlar

- 78.2 milyon liralık yatırımla 522 adet iş makinesi ve araç alındı. 522 araçtan 129’u ilçe belediyelerine dağıtıldı. Bunlar arasında 4 adet kar küreme ve tuz serici makine de bulunuyor.

- Gediz Katı Atık Transfer İstasyonu yenilendi. 10 adet çekici ve 7 adet yarı römork ile araç filosu güçlendirildi.

- 7.7 milyon liralık yatırımla 20 bin adet çöp konteyneri satın alınarak ilçelere dağıtıldı.

Ortak hizmet projeleri

- Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstlendiği Seferihisar Kültür Merkezi ve Meydan Projesi tamamlandı.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen Bergama Belediyespor Futbol Akademi Tesisleri kapılarını sporculara açtı.

- Tire’de 13. 500 kişilik stadın yapımına başlandı.

Parklar, yeşil alanlar

- Göztepe Metro İstasyonu karşısındaki Kadınlar Birliği Parkı için toplam bin 500 metrekare yeşil alanda düzenleme yapıldı. Alana çocuk oyun grubu ve kondisyon aletleri yerleştirildi,

- Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi’ndeki 37 bin 500 metrekarelik alanda Park İzmir adıyla kentin en nitelikli parklarından biri kuruluyor.

- Kent girişleri renkli çalılar, ağaçlar ve gece ışıklandırmalarıyla yepyeni bir görünüme kavuşturuldu. Kente İstanbul ve Ankara yönünden giriş bölgesi olan Ankara Caddesi’ne 300 adet palmiye ağacı dikildi.

- Gaziemir Akçay Caddesi’nde orta refüjdeki parkeler sökülerek yeşil alan artırıldı. Bu bölgeye dikilen renkli çalılar ile orta refüjde görsel zenginlik oluşturuldu.

- Buca Kaynaklar’da, aralarında 1000 yaşında çınarın da bulunduğu 6 "anıt ağaçö restore edildi. Köy meydanının çehresi doğal dokuya uygun olarak yenilendi.

- İnönü Caddesi üzerinde yer alan Hıfzıssıhha eski metro şantiye alanı dinlenme-oturma mekanları, bitkisel dokusuyla yeni çekim merkezi oldu.

- Bostanlı Deresi’ni ıslah eden, yeni bağlantı yolu oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Demirköprü bölgesinin yeni ve modern çehresini park ve spor alanlarıyla süsledi.

- Çiğli Yeni Mahalle’de 9 bin metrekare yeşil alan içerisinde çocuk oyun grupları, basketbol sahası, ışıklı süs havuzu ve oturma guruplarının yer aldığı park hizmete girdi.

- Buca Kırıklar Mahallesi’ndeki moloz döküm sahası ağaçlandırıldı. 51 dönümlük sahanın üzerine 1875 adet dut ve 780 adet ceviz ağacı dikimi yapıldı.

- Urla Kum Denizi sahili çeşitlenmiş aktivitelerle modern bir plaj olarak yeniden düzenledi. Yaklaşık 1 kilometrelik sahil bandındaki su oyunları park ile spor, yürüyüş ve çocuk oyun alanları, bisiklet yolları, duş-soyunma odaları, kafeteryalar ve yeşil alanlar oluşturuldu.

- 2 milyon liralık kaynak ayrılarak 14 park yeni nesil çocuk oyun gruplarıyla donatıldı.

- Yeni Foça’da sahil düzenlemesi çalışmaları kapsamında 1.4 kilometrelik sahil bandını modern bir görünüme kavuşturuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehirden-2015-yatirim-raporu_141183.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!