Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşte İzmir'in Raylı Sistem Planı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca ve Narlıdere metro hatlarının hazırlık süreçlerinin devam ettiğini, 2019 yılına kadar 190 kilometresi çalışır durumda, 250 kilometreye ulaşan raylı sistem yatırımına imza atacaklarını açıkladı.

yapi.com.tr
İşte İzmir'in Raylı Sistem Planı

Kocaoğlu, Alsancak Stadı’nın yapımı için gereken, kentin en değerli bölgesindeki 4 bin metrekare arazinin tahsisine hazır olduklarını da söyleyip, "Ocak ayındaki meclisten bu kararı çıkaralım, proje çizilsin, İzmir statsız kalmasın" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege TV’de yayımlanan "Yüzyüze" programında gazeteci Mehmet Karabel’in konuğu oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, Alsancak ve Göztepe’de sahip oldukları değerli arazileri kentin statsız kalmaması adına bedelsiz tahsis ettiklerini, kendi imkanlarıyla da iki yeni stat yaptıklarını söyledi.

Kente hizmet konusunda maddi kaygıları hiçbir zaman ön plana çıkarmadıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

"Stadın orada yapılmasına karşı olmak, karar verildikten sonra bunun yanlışlığını söylemek başka bir şey, yeri vermek, bunu pazarlığa dökmemek, paraya dönüştürmemek farklı bir şey. Biz İzmir’in en kıymetli yerindeki 1400 metrekare yerimizi götürüp seve seve verdik. ’Göztepe Stadı yapılsın’ dedik. Aynı şekilde İzmir’in en kıymetli bölgesinde, Alsancak Stadı’ndaki 4 dönüm yerimizi de hiç para pul konuşmadan ’stadın yapılması için veriyoruz’ dedik. Arazinin tahsisinden önce Alsancak Stadı’nın projesini görmek istedik. Ancak proje çiziminin tahsisin ardından yapılacağı yanıtını aldık. Biz Ocak ayındaki meclisten bu kararı çıkaralım, tahsisi yapalım, projeleri de çizin, dedik. Yani iş görülsün, İzmir statsız kalmasın."

İki yeni stat

İzmir’e yeni statlar kazandırılması konusunda yerel yönetim olarak boş durmadıklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bornova’daki ilçe belediyesi ile ortak yaptığımız Doğanlar Stadı’nı bitirdik, bir tek Passolig sisteminin kurulması kaldı. Tire’de de yine Tire Belediyesi ile birlikte 13 bin 500 kişilik bir stat yapıyoruz. Orası da devam ediyor" dedi.

"İzmir’in çehresini değiştiriyoruz"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı başta olmak üzere kentin denizle birleştiği bir çok noktada kıyı düzenleme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, projeler hakkında bilgi verdi. Güzelyalı sahiline yeni bir meydan kazandırılacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, trafik sorununun da önemli ölçüde çözüleceğini ifade etti. Başkan Kocaoğlu, "Bu dönem üstyapı çalışmalarına yoğunlaştık. Güzelyalı sahilinde altgeçit ve meydan yapıyoruz. Üçkuyular’da yaptığımız sahil düzenlemesi Karataş’a kadar gelmişti. Tramvay projesi de devam ediyor. Projesi bittiğinde bu bölgede yeraltına otopark yapacağız, Marina Kavşağı’na ise bir altgeçit yaparak çevre yoluna transit geçiş sağlayacağız. Bostanlı’da rekreasyon çalışmalarımız devam ediyor. Turan, Bayraklı, Karşıyaka sahilinde ihale çalışmaları sürüyor. Biten projeleri bölüm bölüm ihaleye çıkacağız. Tramvaylarla birlikte İzmir’in çehresini değiştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Buca ve Narlıdere metroları yolda

Başkan Aziz Kocaoğlu, Üçyol, Tınaztepe metro hattı için zemin etütleri yapıldığını, ardından projesinin gerçekleşeceğini belirterek, şunları söyledi:

"Narlıdere’nin fizibilitesini gönderiyoruz. 1. etabı için bu sene içinde ihaleye çıkacağız. İkinci etap kapsamında İstihkam’a kadar olan bölümün projesi çiziliyor. Tramvayları bir mani olmazsa bitireceğiz. Torbalı’yı açıyoruz. Bu dönem Selçuk’u bitireceğiz. İZBAN’ın Bergama hattı için acilen ihaleyi çıkılması gerekiyor. 2019’a gelindiğinde 190 kilometre çalışır, 60-65 kilometre inşaat halinde olmak üzere, İzmir’i 250 kilometre uzunluğunda bir raylı sistem ağına kavuşturacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-izmirin-rayli-sistem-plani_141009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!