Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'deki Kentsel Dönüşüme Bakanlık Ayarı

İzmir Karabağlar’ın Cennetçeşme ve Limontepe bölgelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 101 hektarlık alan üzerinde yürütülen ve halk tarafından yargıya taşınan kentsel dönüşüm planlarıyla ilgili davada halk lehine karar çıktı ancak bakanlığın mevcut planları iptal etmesi mahkeme kararını boşa düşürdü.

yapı.com.tr
İzmir'deki Kentsel Dönüşüme Bakanlık Ayarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının iptal ettiği Karabağlar ilçesinin Cennetçeşme ve Limontepe bölgesinin kentsel dönüşüm planlarıyla ilgili açılan davada karar çıktı. Evrensel Gazetesi'nden Metehan Ud'un haberine göre, bölge halkının plana itirazını haklı gören mahkeme, yargılama giderleri olan 180 liranın Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınarak halka verilmesine karar verdi. Ancak, bakanlığın eski planları iptal ederek yeni planları askıya çıkarması nedeniyle halkın kentsel dönüşüme yönelik iptal talepleri havada kalmış oldu.

Kararı değerlendiren Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği Başkanı Halil Ecevit, kazandıkları yargı zaferinin bölgede yaşayan vatandaşlar için bir kazanım olduğunu ancak bir anlam ifade etmediğini dile getirdi. 101 hektarlık alan için hazırlanan yeni imar planlarıyla ilgili itiraz sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Ecevit, mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek şunları söyledi: “Cennetçeşme ve Limontepe’de ne yazık ki değişen bir şey yok. Yine mağduruz, yine eziyet çekiyoruz. 4 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm eziyeti ve belirsizlik aynen devam ediyor. Binlik ve beş binlik planlara bir kez daha itiraz ettik ve sonuç bekliyoruz. Ancak ne yazık ki, itirazlarımıza cevap dahi gelmedi. Mahkemeden çıkacak olası bir yürütmeyi durdurma kararından kaçmak için planları iptal edip aynısını yeniden askıya çıkardılar. Bu hukuk değil hukuksuzluktur, yargıyı kandırmaktır. İmar planları için itiraz süresi doldu. Bir kez daha iptal davası açacağız ve hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi

Karabağlar’daki Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erden, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Devrim Mahallelerinin tamamı ile Yurtoğlu, Abdi İpekçi, İhsan Alyanak, Uzundere, Peker Mahallelerini kısmen kapsayan 540 hektarlık alan 31 Aralık 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında “Riskli Alan” ilan edilmişti. 18 Kasım’da ise bu dönüşüm alanının içinde kalan Uzundere, Peker ve İhsan Alyanak Mahallelerini kısmen kapsayan, 101.4 hektarlık alanda 2. kez, 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı askıya çıktı. Askıya çıkmış olan planlar genel olarak boş alan üzerinde bulunmaktadır. Bakanlık, yapı stoku oluşturarak proje kapsamında hak sahiplerini bu bölgeye yapılması planlanan konutlara taşımak istiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirdeki-kentsel-donusume-bakanlik-ayari-_142649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!