Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'in Tarihi Projesi İkinci Kez İhaleye Çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilk ihalesi geçersiz teklifler ve eksik belgeler nedeniyle iptal edilen Karşıya'da yapılacak Opera binası için ikinci ihale 26 Nisan Çarşamba günü yapılacak. İhalenin bu kez tamamlanması ve inşaatın 2017 yılı içinde başlaması durumunda bina, 2020 yılında tamamlanacak.

yapi.com.tr
İzmir'in Tarihi Projesi İkinci Kez İhaleye Çıkıyor

Büyükşehir Belediyesi, projesini 'Ulusal Mimari Yarışma' ile belirlediği, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yer alacağı açıklanan yeni opera binası için ikinci kez yapım ihalesi yapacak. Aralık 2016'da gerçekleştirilen ve beş firmanın teklif verdiği ihalenin inceleme ve değerlendirme süreci sonuda İhale Komisyonu, tekliflerin hiçbirini geçerli bulmadı. Tekliflerden bazıları yetersizlik gerekçesiyle diğerleri ise eksik belge nedeniyle geçersiz oldu. Komisyon, ihalenin yenilenmesine karar verdi. Cumhuriyet tarihindeki 'opera sanatına özel ilk yapı' olacağı belirtilen proje için ikinci ihale 26 Nisan'da yapılacak.

Opera binası, otopark ve çevre düzenlemesini kapsayan ihale şartnamesine göre inşaat yer tesliminden itibaren 1350 günde tamamlanacak. Buna göre 2017 yılı içinde başlayacak İzmir Opera Binası inşaatı zamanında tamamlanırsa 2020 yılının ortalarında bitecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi yapının, Cumhuriyet tarihinin opera sanatına özel ilk binası olacağını açıkladı. Başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanım anlamında Avrupa'daki örnekleri arasında öne çıkacağı belirtilen opera binasının fuayesinde kitapçı, opera dükkanı, bistro ve bilet gişesi yer alacak. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşım durağı, araç ve taksi cepleri bulunacak. Opera binasına tramvay hattıyla da kolaylıkla ulaşılacak. Opera binasının projesi, Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu ile Yüksek Mimar Ertuğ Uçar'a ait.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-tarihi-projesi-ikinci-kez-ihaleye-cikiyor_158067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!