Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Opera Binası'nın İnşaatına 2017’nin İlk Aylarında Başlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin "opera sanatına özel" ilk sanat binası için düğmeye bastı. İhale bittikten sonra inşaatın 2017 yılının başında başlaması planlanıyor.

yapi.com.tr
İzmir Opera Binası'nın İnşaatına 2017’nin İlk Aylarında Başlanacak

2010 yılında Ulusal Mimari Yarışması ile projesi belirlenen  İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası için 15 Aralık'ta yapım ihalesine çıkılıyor. Habertürk Egeli'nin haberine göre, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanda inşa edilecek opera binası, Cumhuriyet tarihindeki "opera sanatına özel" ilk yapı olacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, 2017 yılının ilk aylarında inşaat çalışmalarında ilk kazma vurulacak.

İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ardından Avrupa'nın en önemli sanat binalarından birine daha kavuşmuş olacak. Opera Binası, mimarisi ve teknik donanımıyla uluslararası alanda da ön plana çıkacak.  Yapıda 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahneler, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi, prova salonları, opera bölümü, bale bölümü, 350 seyirci kapasiteli avlu-açık peformans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araç kapasitesine sahip otopark yer alacak. Binanın ön fuaye olarak adlandırılan bölümü ise kitapçısı, opera dükkanı, bistrosu ve bilet gişesi ile bütün gün açık tutulan sosyal bir mekan olarak tasarlandı. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşıma durağı, araba ve taksi cepleri düzenlenecek.

Körfez manzaralı

Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı giriş olacak. Bilet kontrolünü takiben vestiyer, asansörler ve ana fuayeye çıkan geniş merpenlere ulaşılacak. Ana fuaye denizden gelen düzlemin yükselerek yapının içine girdiği yer olarak planlandı.

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-opera-binasinin-insaatina-2017nin-ilk-aylarinda-baslanacak_152460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!