Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Jan Kaplicky
Jan Kaplicky, 1937 yılında Prag’da doğdu. Mimarlık eğitimini de burada alan Kaplicky’nin 1979 yılında David Nixon ile kurduğu ortaklık sonucu Future Systems doğdu. Çeyrek asır boyunca yeni mimarlara ilham kaynağı olan bir dizi projeye imza atan ikiliden Kaplicky’ye 1989 yılında Amanda Levete ortak oldu.

Bu tarihten günümüze Future Systems’ın çok sayıda ödül alan ve etkili olmuş tasarımları arasında ‘Hauer-King House’, ‘House in Wales Docklands’, ‘Floating Bridge’ ve 1999 Stirling ödülünü kazanan ‘The Media Centre at Lords’ sayılabilir. Future Systems’ın sıradışı projelerinden Birmingham’daki Selfridges 2003 yılında kullanıma açıldı. Ofisin son dönem çalışmaları arasında ise sanatçı Anish Kapoor birlikteliğinden doğan Napoli metro istasyonu, İtalya Modena’daki Maserati Müzesi ve Çek Ulusal Kütüphanesi ile özel konut yapıları var. Future Systems’ın pratikleri tasarım ürünlerini de kapsıyor. Mimarlık bürosunun Yeni Akropolis Müzesi ve Quai Branly Müzesi Fransız Kütüphanesi gibi yarışma programları için hazırladığı projeler de, uygulamaları kadar etkili oldu.

Pratiğin felsefesinin en yaşamsal alanlarından biri, araştırmaya bağlılık olarak nitelendiriliyor. Green Building ve Project Zed gibi işler, takımın sıfır enerji yapılarına dair araştırmalarını ortaya koyuyor.

20’nin üzerinde ülkede seminerler veren ve 10 kitap çıkaran Kaplicky’nin çalışmaları bugüne dek 30’u aşkın ülkede yayınlandı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/jan-kaplicky_95856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!