Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Japonya'da Yaşananlardan Ders Çıkarıp, Ülkemizde Nükleer Santral Macerasına Son Verin, Nükleer Santral Anlaşmasını İptal Edin”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Japonya’da yaşananlardan ders çıkarılarak, Türkiye’de nükleer santral macerasına son verilmesi ve nükleer santral anlaşmasının iptal edilmesini istedi.

Soğancı, yazılı açıklamasında, Japonya’da 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen 9.0 büyüklüğünde deprem ve sonrasında oluşan tsunami nedeniyle binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Fukushima Nükleer Santralinde meydana gelen hasar sonucunda oluşan radyoaktif sızıntının boyutlarının giderek büyüdüğünü de ifade eden Soğancı, Türkiye’de siyasi iktidarın başında olanların ‘sorun yokmuş gibi’ göstermeye çalıştığını savundu.

“AKP hükümetinin TMMOB’un başvurusu ile yargı tarafından durdurulan Akkuyu’da nükleer santral kurulmasına yönelik olarak bu kez de Rusya ile devletlerarası anlaşmayı yürürlüğe koyduğunu ve hayata geçirmek için görüşmeleri sürdürdüğünü” belirten Soğancı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Nükleer santral ile enerji üretilmesi dışa bağımlı, pahalı, atık sorunu halen çözülmemiş ve çok yüksek risk içeren bir yöntemdir. Kaldı ki, Akkuyu’da kurulacak olan nükleer santral için 35 yıl önce yer lisansı alınmıştır. Bu kapsamda yapılmış veri ve değerlendirmeleri geçerli görerek yer lisansını kabul etmek mümkün değildir. Ecemiş Fayı, yaklaşık 300 kilometre uzunluğunda olup, Akkuyu’nun 20-25 kilometre yakınından geçerek denizde devam etmektedir. Ecemiş Fayı’nın hareketli ve aktif bir fay olduğu bilinmektedir. Bilim insanların fay hattında tehlikeli bir enerji birikimi olduğu tespitleri bulunmaktadır. Diğer taraftan bölgenin, önemli bir deprem beklentisi olan Doğu Anadolu ve Ölüdeniz fay zonundan etkilenme olasılığı da bulunmaktadır”.

Soğancı, siyasi iktidara, “Japonya’da yaşananlardan ders çıkarıp, ülkemizde nükleer santral macerasına son verin, nükleer santral anlaşmasını iptal edin”, dünyaya ise “Çernobil’den sonra Fukushima’da yaşanan son ders olsun. İnsanlığın geleceği açısından, nükleer santralleri kapatın” çağrısında bulundu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/japonyada-yasananlardan-ders-cikarip-ulkemizde-nukleer-santral-macerasina-son-verin-nukleer-santral-anlasmasini-iptal-edin_96561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!