Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaçak Çarşıya Kaçak Çözüm

Belediye, kaçak olduğu için yıkmayı kararlaştırdığı Menekşe'deki balıkçılar çarşısına kaçak çözüm buldu. Yeni çarşının, ada, pafta ve parseli belli olmayan Florya'daki dolgu alanına yapıldığı iddia edildi. Çarşı, Atatürk Köşkü'ne de komşu.

yapi.com.tr
Kaçak Çarşıya Kaçak Çözüm Foto: İdris Emen

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaçak olduğu gerekçesiyle, 2012 yılında Florya sahilindeki Menekşe Balıkçılar Çarşısı için yıkım kararı aldı. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, ancak çarşıdaki balıkçıların taşınacağı yeni yer bulunması gerekiyordu. Belediye, çareyi Hazine’ye ait olan ve İSPARK tarafından otopark olarak kullanılan Florya sahilindeki dolgu alanında buldu. Atatürk Köşkü’ne komşu dolgu alanının bir kısmını ada ve parsel numarası olmadan 8 Ocak 2014’te ihaleye çıkardı. İhaleyi, 1 milyon 761 bin 328 lira karşılığında bir İnşaat Grubu kazandı. Hem yeni balıkçılar çarşısının yapılması hem de yeni çarşıya ruhsat verilmesi için 1/ 5000 ölçekli nâzım imar planı ile 1/ 1000 ölçekli nâzım imar planlarının değiştirilmesi gerekiyordu. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi nâzım imar planlarında herhangi bir değişiklik yapmadığı için ihaleyi kazanan inşaat firması tarafından dolgu alanına demir konstrüksiyondan bina yapılmaya başlandı. Bina yapımı tamamlandığında Menekşe’deki eski çarşı yıkılacak balıkçılar yeni yapılan çarşıya yerleşecek.

Atatürk Köşkü’nün siluetini bozuyor

Florya Atatürk Köşkü’nün hemen bitişiğindeki dolgu alanına yapılan balıkçılar çarşısının Köşkün siluetini bozduğu Kıyı Koruma Kanuna aykırı yapıldığı iddia ediliyor. Kıyı kanu’na göre bir bölgede yapılaşmanın olabilmesi için kıyı çizgisinden en az elli metre uzakta olması gerekiyor. Oysa yeni balıkçılar çarşısı kıyı çizgisinden sadece 2 metre uzak. Yeni yapılan balıkçılar çarşısı için Menekşe balıkçıları şantiye alanına, “Menekşe balıkçılar çarşımızı yenileyip bizlere tahsil ettiği için Sayın İBB Başkanımız Dr. Mimar Kadir Topbaş’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz” şeklinde bir pankart astı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni balıkçılar çarşısıyla ilgili sorulara herhangi bir cevap vermedi.

CHP , inşaatı Meclis’e taşıdı

CHP İstanbul Milletveki Ali Özgündüz, konuyla ilgili Meclis’te soru önergesi verdi. Özgündüz, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ tarafından cevaplanması için şu soruları sordu: “Bu dolgu alanında ticari bir alan yapılması planı nasıl ortaya çıkmıştır? Tarihi Atatürk Köşkü’nün görüntüsünü bozma pahasına, bu çarşı için yer tespiti nasıl yapılmıştır? 1/25000, 1/5000 ve 1/1000’lik planlarda bu alan ticari alan olarak mı belirlenmiştir? Menekşe Balıkçılar Çarşısı inşaatı yapım ihalesinde neden ada-parsel bilgileri yer almamaktadır? Kıyı Kanunu’na aykırı biçimde hem denize hem de anayola sıfır mesafede inşa edilen yapıyla ilgili, koruma kurullarından onay alındı mı? Dolgu alanı üzerine yapılan yapıyla ilgili taşıma kapasitesi gibi araştırmalar yapıldı mı?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-carsiya-kacak-cozum_121157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!