Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ortofoto Projesi ile Kaçak Kat Çıkanlar da Tespit Ediliyor

Bu yıl tamamlanacak Ortofoto projesi kapsamında kentsel alanlarda, turizm alanlarında, özel çevre koruma alanlarında ve kıyı bölgelerinde uzaktan algılama yöntemleri (uydu görüntüsü, hava fotoğrafı, insansız hava araçları verileri) kullanılarak mevcut durumdan farklılıklar tespit edilecek.

yapi.com.tr
Ortofoto Projesi ile Kaçak Kat Çıkanlar da Tespit Ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ortofoto projesi kapsamında 2014-2015 yıllarında kentsel alanlarda, turizm ve kıyı bölgelerinde mevcut durum tespiti yapmaya devam ediyor. Proje kapsamında 2015 yılının ikinci yarısında insansız hava araçlarının da kullanımı ile havadan görüntü alımlarına devam edilecek ve mevcut durumdan farklılıklar tespit edilecek.

Projenin, kapsam, maliyet, zaman ve kullanılan teknoloji bakımından Türkiye’de bir ilk olduğunu ve dünyada da sayılı projeler arasında yer aldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; süreç hakkında şu bilgileri verdi:

“2015 yılında proje bitmiş olacak. Proje kapsamında üretilecek fotoğraflardan, çekim anındaki mevcut durum tespit edilecek ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgileri ile akıllandırılacak. 2015 yılının ikinci yarısında proje kapsamındaki kentsel alanlarda, turizm alanlarında, özel çevre koruma alanlarında ve kıyı bölgelerinde uzaktan algılama yöntemleri (uydu görüntüsü, hava fotoğrafı, insansız hava araçları verileri) kullanılarak mevcut durumdan farklılıklar tespit edilecek. Çalışmalarda hem yeni yapılaşma ve hem de bina üzerine yapılacak katlar için tespitler yapılacak. Bu uygulama iki periyotta yapılacak. Elde edilecek yeni bilgiler ve eski bilgiler arasında yapılacak çakıştırmalar ve analizler Bakanlık birimlerince değerlendirilecek ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak”.

Bakan Güllüce ayrıca proje kapsamında elde edilecek verilerin belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları ile ücretsiz olarak paylaşılacağını da ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortofoto-projesi-ile-kacak-kat-cikanlar-da-tespit-ediliyor_128052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!