Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköy-Kartal Metrosu’nun Vagonları için İmzalar Atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy-Kartal Metrosu’nda kullanılacak 120 vagon için BNP Baribas Fortis Bank ile 138 Milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Kartal-Kadıköy arasını 29 dakikaya indirecek projenin 2011’e yetişmesi için hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu anlaşma İBB borç batağında diyenlere ithaf olunur”

ibb.gov.tr
Kadıköy-Kartal Metrosu’nun Vagonları için İmzalar Atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy-Kartal Metrosu’nda kullanılacak 120 vagon için BNP Baribas Fortis Bank ile 138 Milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Kartal-Kadıköy arasını 29 dakikaya indirecek projenin 2011’e yetişmesi için hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu anlaşma İBB borç batağında diyenlere ithaf olunur” dedi.

Kadıköy-Kartal Metrosu’nda kullanılacak araçlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile BNP Baribas Fortis Bank 138 Milyon euroluk kredi anlaşması imzalandı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleştirilen imza törenine İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ve BNP Paribas İhracat Finansman Başkan Yardımcısı Yasser Henda’nın yanı sıra İBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu-Mevlüt Vural-Hüseyin Eren ile diğer Büyükşehir Bürokratları ve BNP Paribas Türkiye Temsilcisi Metin Togan katıldı.

Başkan Topbaş; “Hazine garantisiz kredi alabilen bir belediyeyiz”

İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tüm dünyada çok ciddi bir kiriz olduğunu ve bu kiriz ortamında kredi veren kurumların kredi verecekleri kuruluşları büyük bir titizlikle gözden geçirdiğini belirterek, “İstanbul böyle bir ortamda Hazine garantisi olmadan kredi alabiliyor. Belediyemizin borç batağında olduğunu, iflas ettiğini söyleyenlere bu anlaşma ithaf olunur. Belediyemizin kredibilitesinin bu kadar yüksek olduğunu vurgulamak istiyorum. Şu an bizi eleştirenlere en güzel cevabı veren protokol anlaşma masasındayız. Bize bu desteği veren bankaya çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kadıköy- Kartal Metro Hattı’na İspanyol firması CAF’tan (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A) 120 vagon alımı için BNP Paribas Fortis Bankası ile 138 milyon 739 bin euroluk kredi sözleşmesine imza attıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Kredi notumuz iyi”

“Muhakkak ki bu sözleşme; yabancı sermayenin ülkemize ve Belediyemize olan güvenini teyit eden somut bir göstergedir. Aldığımız kredi yaklaşık 3 senesi geri ödemesiz, 10 senesi geri ödemeli olmak üzere toplam 13 yıla uzanan vadeye sahip. 20 Milyon Euro’luk kısım ise ticari krediyi oluşturmakta ve yine 6 ay geri ödemesiz, 7 sene geri ödemeli olmak üzere 7,5 sene vadeli. İhracat kredisi, Euribor +% 0,90 ve ticari kredi ise Euribor +% 2,50 gibi piyasada geçerli olan faiz hadlerine göre oldukça cazip şartlarda temin edildi. Kredinin diğer bir özelliği ise hazine garantisi olmaksızın alınıyor olmasıdır. Çünkü, uluslararası kurumlar ve kredi derecelendirme kuruluşları belediyemizin mali yapısını güvenilir buluyor. Önemle vurguluyorum ki Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan İstanbul’un notu ülke notu ile aynı seviyededir. Biliyorsunuz, uluslararası finans kuruluşları birbiri ardına Türkiye ekonomisine güvenoyu veriyor. Tüm dünyada 40'tan fazla ülkenin kredi notu düşürülürken, ülkemizin kredi notu iki ayda tam 4 ayrı kuruluş tarafından yükseltildi. Buna göre pozitif ivme yakalayan Türkiye’nin bundan sonra ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye çıkması için en fazla iki not artırımına ihtiyaç var. Bunlar son derece önemli gelişmeler... Türkiye’ye, Türk ekonomisine duyulan uluslararası güvenin göstergeleri...”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-kartal-metrosunun-vagonlari-icin-imzalar-atildi-_77483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!