Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul Protokolü Davasıyla İlgili İBB’den Açıklama

İBB, İstanbul 8. İdare Mahkemesi, tarafından Kanal İstanbul projesinin tarım alanlarına ve karasal ekosisteme vereceği zarara ilişkin davaya ret kararı verilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul Protokolü Davasıyla İlgili İBB’den Açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nün iptali istemi ile 9 meslek odasının, 2018 yılında açtığı davanın reddedilmesinin ardından İBB'den açıklama geldi. Belediye Sözcüsü Murat Ongun, davada verilen ret kararının İBB'nin çekilme kararından önce olduğunu kaydetti.

BirGün’de yer alan habere göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Twitter'da yaptığı açıklamada, "TMMOB'a bağlı 9 oda tarafından açılan, Kanal İstanbul protokolünün iptaline ilişkin davada verilen ret kararı, İBB'nin çekilme kararından öncedir. İBB’nin çekilme kararı, davacı odalar tarafından yapılacak itirazla üst mahkeme olan bölge idare mahkemesince değerlendirilecektir." ifadelerini kullandı.

9 meslek odasının, 2018 yılında İBB-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü'nün iptali istemi ile açtığı dava reddedilmişti.

Mahkeme, protokolü hukuka uygun bulmuş, meslek odaları karara itiraz edeceklerini açıklamıştı.

TMMOB'dan açıklama
Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, "İstinaf sürecinde kararın değişeceğini umuyoruz." dedi.

Akçelik'in açıklamasının tamamı şu şekilde: "TMMOB olarak 2018 yılında Kanal İstanbul işbirliği protokolünün iptaline ilişkin açtığımız dava, mahkeme tarafından "dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmemektedir" denilerek reddedildi. Ancak protokolün iptaline ilişkin hukuki süreç henüz bitmiş değil. TMMOB ve bağlı odaları olarak istinaf için hazırlıklarımızı tamamladık. Mahkemede İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski yönetiminin "davanın reddi gerektiği" şeklindeki savunması esas alındı. İstinaf sürecinde kararın değişeceğini umuyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-protokolu-davasiyla-ilgili-ibbden-aciklama_176925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!