Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kavşakta Yürütmeyi Durdurma Umudu

Büyükşehir Belediyesi’nin Danıştay’a sunulmak üzere 3. İdare Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, "Akay kavşağı projesi diğer kavşak işleyişleri ile bütüncül bir çalışmanın ürünüdür. Akay Kavşağı, yayaların koşulları açısından bir sakınca doğurmamış, bilakis üst geçitler tüm yayalara uygun hale getirilerek erişim yayalar için de kolaylaştırılmıştır"

Hürriyet ANKARA
Kavşakta Yürütmeyi Durdurma Umudu

Akay Kavşağı’yla ilgili mahkemenin verdiği plan iptal kararının ardından kavşağın 1 Ağustos’tan itibaren kapatılacağını açıklayan Büyükşehir Belediyesi, yürütmenin durdurulması için Danıştay’a başvurdu. Büyükşehir Belediyesi’nin Danıştay’a sunulmak üzere 3. İdare Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, "Akay kavşağı projesi diğer kavşak işleyişleri ile bütüncül bir çalışmanın ürünüdür. Akay Kavşağı, yayaların koşulları açısından bir sakınca doğurmamış, bilakis üst geçitler tüm yayalara uygun hale getirilerek erişim yayalar için de kolaylaştırılmıştır" denildi.

Dilekçede, "Büyükşehir Belediyesi’nin işinde uzman elemanlar ile büyük yatırımlar yaparak, yol izi içerisinde kamulaştırma maliyeti olmaksızın gerçekleştirdiği böylesi büyük bir projeyi gerçek anlamda analiz bile edilmeden kesin hükümler ile uygun görmeyen bilirkişi raporu esas alınarak verilen iptal kararı açıkça hukuka aykırı olup bozulması gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

Ankara’nın kalbi

Büyükşehir Belediyesi’nin mahkemenin Akay Kavşağı’yla ilgili verdiği kararın iptal edilmesi için 3. İdare Mahkemesine sunduğu dilekçede şöyle denildi:

"Akay kavşağı Ankara’nın en önemli arterlerinin kesiştiği bir kavşak olması nedeniyle Ankara’nın kalbi burada atmaktadır. Ankara’nın en önemli meydanlarından olan bu proje alanının güneyinde TBMM, kuzeyinde Bakanlıklar, doğu ve kuzey doğusunda ticaret alanları batısında ise Ankara’nın en önemli kamu ve konut koridoru yer almaktadır. Bulunduğu konum itibari ile proje alanı kuzey güney aksı ile kesişen batı koridoruna başlangıç bitiş noktası özelliğini taşımaktadır.

Karar tek yönlü iddiası

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde yer almasından dolayı da özel bir anlam kazanmaktadır. Başbakanlık, Yargıtay, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Hava ve Deniz Komutanlığı gibi büyük devlet kurumlarının da kesişim yeri olan bu kavşak protokol açısından büyük önem taşımaktadır. Sürekli bir trafik akışını sağlamış olması sebebiyle kent içi kavşak düzenlemeleri gibi değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu denli öneme sahip bir kavşağın kapatılması trafiği felç ederek Ankara, halkının zararına olacaktır. 2001 yılında inşaatı tamamlanarak sekiz yıldır kullanılan bir kavşağa ilişkin mevcut durum kamu yararı verilmekte olan trafik hizmeti dikkate alınmadan tek yönlü ön yargılı pratikten uzak bir karar verilmiştir. Bu nedenlerle öncelikle mahkeme kararının tüm bu hususlar gözetilerek yürütmesinin durdurulması gerekmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kavsakta-yurutmeyi-durdurma-umudu_70816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!