Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Fukuşima Kazası Nükleerle Alakalı Gerçekleri Değiştirmedi"

Paris’te sona eren Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Bakanlar Toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin nükleer santral kurup enerji çeşitlendirmesini yapmak istediğini vurguladı ve "Fukuşima kazası, nükleerle alakalı gerçekleri değiştirmedi" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Fukuşima Kazası Nükleerle Alakalı Gerçekleri Değiştirmedi" Foto: Mustafa Yalçın (AA)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve UEA İcra Direktörü Maria van der Hoeven, Fransa’nın başkenti Paris’te sona eren Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Bakanlar Toplantısı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Dönem başkanı Türkiye adına iki gün süren toplantılara başkanlık eden Yıldız, oturumlarda, hidrokarbonlara bağımlılığın sürmesi, bu çerçevede talebin artışının üzerinde durulduğunu, ayrıca bu artışın ve enerji ticaretinin Asya’ya kayması, gelecek dönemde orta doğunun stratejik önemini koruyacak olmasının vurgulandığını kaydetti.

“Biz nükleer santral kurup enerji çeşitlendirmesini yapmak istiyoruz”

Nükleer enerji santrallerine ilişkin bir soru üzerine Yıldız, bir ülkenin enerji kaynaklarını ve güzergahlarını çeşitlendirmek durumunda olduğunun altını çizdi. Nükleer enerjinin avantajları ve dezavantajları olduğuna dikkati çeken Yıldız, “Bugün algı, gerçeği aşmıştır. Nükleer güç santrallerinin risklerini üniversiteler analiz etmiştir. Hayatımızdaki birçok alışkanlıklarımızda karşılaşacağımız risklerden daha düşük riske sahiptir nükleer santraller. Ama zihnimizdeki algı böyle değildir” karşılığını verdi. Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

“Ama hükümetler gerçeklerle uğraşmak zorundadır. Her tehdidin fırsatının olduğu bilmektedirler. Çernobil kazasından sonra dünyada 144 nükleer santral yapıldı. 62 tane de yapım aşamasında olan var. Dünyadaki bütün nükleer santrallerin yarısı ABD, Japonya ve Fransa’dadır. Nükleer santraller dünya gerçeğidir. Çevre açısından baktığınızda risk analizlerini paylaştığınızda birçok enerji kaynağından daha temiz bir enerji kaynağıdır. Türkiye’de rüzgar, doğalgaz, güneş ve jeotermal santraller var. Biz nükleer santral kurup enerji çeşitlendirmesini yapmak istiyoruz. Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji miktarı, AB üyesi ülkelerin iki katı, yüzde 26'lar civarıdır. En az yüzde 30’lara çıkarmayı da düşünüyoruz”.

Bazı ülkelerin nükleer santralden vazgeçme fikirlerini ise saygıyla karşıladıklarını anlatan Yıldız, bazı ülkelerde yaşı dolmuş santrallerin kapatılmasının, vazgeçmek anlamına gelmediğini söyledi. Türkiye’nin nükleer enerjiyi tercih eden ülkeler arasında yer aldığını belirten Yıldız, “Fukuşima nükleer santral kazasından önce biz Japonya’ya ve teknolojisine güveniyorduk. Kazadan sonra kendimize baktık ve biz yine güveniyoruz. Onlar bunu hak ediyorlar. Bir kısım istisnaların genel kaideleri bozmayacağını bütün yöneticiler bilirler” diye konuştu.

“Biz Japonya’ya güveniyoruz”

Fukuşima kazasından sonra Japonya ile ilgili düşüncelerin değişip değişmediğinin sorulması üzerine Yıldız, kazanın mühendislik ve yapımla ilgili değil, işletim hatasından kaynaklı olduğunu söyledi. Japon mühendisliğinin dünyanın sayılı mühendislikleri arasında yer aldığını ifade eden Yıldız, kaza sonrası Japonların 'vakur' bir duruş sergilediğinin altını çizerek, kaza sonrası süreci iyi yönettiklerini vurguladı. Yıldız şöyle devam etti:

“Bu kaza nükleerle alakalı gerçekleri değiştirmedi. Ama her birimizi güvenlikle alakalı konularda daha dikkatli olmaya sevk etti. ABD’de 102 tane santral var. Fransa, enerji ihtiyacının yüzde 80’ini nükleer santrallerden sağlıyor. Biz Japonya’ya güveniyoruz. Japonya, mühendisliğini en iyi şekilde Türkiye’de uygulayacaktır. Yerli sanayi açısından da önemli bir projedir. Dünyadaki örnek projelerden biri olacaktır”.

Toplantıların 'sihirli başlığı' kaya gazı

Kaya gazının toplantılar sırasında gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Yıldız, “Bizim iki günlük toplantımızın sihirli başlıklarından biriydi kaya gazı. Dünyadaki enerji kaynaklarıyla alakalı değişimin en önemli etmenlerinden biri olacaktır kaya gazı” dedi. Halen ABD’nin bu konuda son derece muhafazakar davrandığını ifade eden Yıldız, “Kaya gazının ihracı şu anda yasaktır. İhraç olsaydı dünyadaki fiyat dengelemesi için kullanılacaktı. Bütün bu konuları enine boyuna tartıştık. Avrupa’yı, dünyayı ne bekliyor? Bunların her birini irdeledik. O yüzden UEA toplantısını son derece stratejik bir toplantı olarak nitelendiriyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fukusima-kazasi-nukleerle-alakali-gercekleri-degistirmedi_114156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!