Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaynak Dengeli Dağıtılmalı

Yüzde 83’ü belediyelerden hizmet alan nüfusun kentsel ihtiyaçları için merkezi bütçeden, yerele daha çok kaynak aktarımı sağlanmalı, bu kaynağın, bölgeler, kentler arasında tahsisinde, sadece nüfus değişkeni değil, ülkede bugüne kadar önlenemeyen bölgesel uçurumlar ve farklılıklar da dikkate alınmalıdır.

Cumhuriyet Gazetesi
Kaynak Dengeli Dağıtılmalı

Krizle birlikte belediyelerin hem kendi kaynakları hem de merkezi bütçeden aldıkları paylarda azalma yaşanacak. Özellikle IMF ile yapılacak anlaşmada belediye kaynaklarının tırpan yemesi kaçınılmaz. Kentliyi müşteri gibi gören rantçı, birçok mal ve hizmeti fahiş fiyatlara satan AKP belediyeciliğinin yerine katılımı, kentliye en düşük fiyatla mal ve hizmet üretimini, arzını hedefleyen, kentsel rantları kamuya mal eden halkçı bir belediyeciliğe yönelmeli...

1980 sonrası tüm dünyada küreselleşme, piyasalaşma, özelleştirme sloganlarıyla yürütülen neoliberal politikalar, bu sermaye birikim tarzı, 2008’de ABD’de patlayan finansal krizle, tüm dünyada derin bir yara aldı. Merkez ülkelerden, Türkiye gibi çevre-bağımlı ülkelere de yansıyan bu küresel krizin, cari neoliberal politikaların icrasını, bu tarihten sonra aksatmaya, dahası tıkamaya başladı. Bu durum, Türkiye’de de küçülme, daralma olarak yaşanmaya başlanıldı bile.

Gündemdeki IMF ile anlaşma, sadece, Türkiye’den alacaklı finansörlerin ve borçlu sermayedarların derin nefes almasını getirecek. Ama Türkiye’ye, ezberinde olan yeni sıcak para akışı ve ihracata dönük büyümeyi getirmeyecek. Mali disiplin sevdalısı IMF, bütçe üstünden topluma yeni kemerler sıktıracak ve bu Türkiye’ye her anlamda kan ve zaman kaybettirecek. Artan işsizliğe, yoksullaşmaya karşı bugün, merkezi düzeyde, krize karşı savunulması gereken emek yanlısı bir sosyal dayanışma programı, yerelde de geçerli kılınmalı; çöküşe geçen neoliberal politikalara karşı, emeğin belediyelerini inşa etmenin modelleri denenmelidir.

Halkın belediyeleri için...

Yüzde 83’ü belediyelerden hizmet alan nüfusun kentsel ihtiyaçları için merkezi bütçeden, yerele daha çok kaynak aktarımı sağlanmalı, bu kaynağın, bölgeler, kentler arasında tahsisinde, sadece nüfus değişkeni değil, ülkede bugüne kadar önlenemeyen bölgesel uçurumlar ve farklılıklar da dikkate alınmalıdır. Aynı nüfusa sahip olmalarına karşın, çok farklı gelişmişlik düzeyinde bulunan batı ile doğu illeri, kentleri arasında, başka düzeylerde olduğu kadar, belediyeler üstünden de yapılacak müdahalelerle farklılıklar azaltılmalıdır. Bu anlamda, merkezin kaynak tahsisinde, bölgesel farklılıklar mutlaka akılda tutulmalıdır.

Kent arsalarının spekülatif amaçla kullanımı önlenmeli, her şeyden önce sağlıklı, yaşanabilir, halkın her tür çevre beklentisine uygun kentleşme projeleri ön plana alınmalıdır.

Barınma hakkı, her tür spekülasyonu reddeden bir çerçevede ele alınmalı, neoliberallerinkinden tamamen farklı bir konut ve yerleşme politikası geliştirilmelidir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5
http://www.yapi.com.tr/haberler/kaynak-dengeli-dagitilmali_67554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!