Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaz Dağları’nı Katleden Şirket, Şubesini Kapatmış

Kaz Dağları'nda altın arama çalışmalarıyla gündeme gelen Doğu Biga Madencilik şirketin genel müdürü 'Kaz Dağları'ndan gitmiyoruz' açıklamasını yapmasının ardından görevden alınmıştı. Şirketin Çanakkale şubesini de sessiz sedasız kapattığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Kaz Dağları’nı Katleden Şirket, Şubesini Kapatmış

Kaz Dağları'ndaki altın arama çalışmalarıyla gündeme gelen Kanadalı Alamos Gold şirketinin Türkiye'deki iştiraki Doğu Biga Madencilik'in genel müdürü Ahmet Şentürk verdiği bir röportaj sonrasında geçen yıl görevden alınmıştı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; Ahmet Şentürk, geçen sene mart ayındaki verdiği röportajda "Kaz Dağları'ndaki altın madenini çıkarmak için 30 yıl bekledik. Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil, Kaz Dağları'ndan hiçbir yere gitmiyoruz" demişti. Şentürk, 'Su ve Vicdan Nöbeti'yle ilgili de şu ifadeleri kullanmıştı: “Su ve Vicdan Nöbeti vesaire falan filan. Herkes her şeyi yapma hakkına sahiptir. Gelir çadırını kurar. 400 gün mü ne beklediler. İstediği kadar beklesin… Biz madenciyiz, sabırlıyız."

Şentürk bu açıklamadan iki ay sonra şirket tarafından görevden alınmıştı.

O dönem genel müdür olan Şentürk “9 yıla gideriz” demişti ancak şirket Çanakkale şubesini geçen yıl temmuz ayında kapattı.

Kuzey Biga Madencilik Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Çanakkale şubesi olarak 2010’da kurulan şirketin adı Kanadalı şirkete geçtikten sonra Ağustos 2017’de Doğu Biga Madencilik adını almıştı. Şirket Aralık 2019’da ise şirkete yeni yönetim gelmişti. Şirket 30 Haziran 2021’de gerçekleştirdiği genel kurulla ise Kaz Dağları’nda altın madeni için kurulan şirketi tamamen kapattı. Şirketin merkezi olan Ankara’daki Doğu Biga Madencilik ise faaliyetlerini sürdürüyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-daglarini-katleden-sirket-subesini-kapatmis_190845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!