Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kesik Minare Camii’nin Duvarları Kuru Buzla Temizleniyor

1895 yılında çıkan yangın sonucunda minaresinin ahşap olan küllahı kullanılamaz hale gelen, bu nedenle de Kesik Minare Camii olarak anılan Şehzade Korkut Camii'nin restorasyonu devam ediyor. Caminin tarihi duvarları, Türkiye'de ilk kez uygulanan yöntemle karbondioksitin -78.5 derecede dondurulmasıyla elde edilen buzla temizleniyor.

yapi.com.tr
Kesik Minare Camii’nin Duvarları Kuru Buzla Temizleniyor

Antalya'nın Kaleiçi bölgesinde bulunan ve Şehzade Korkut Camii veya Cumanın Camii adlarıyla da bilinen Kesik Minare Camii’nin restorasyonu devam ediyor.

Tarihi boyunca 6 müdahale geçiren, 1974 yılında ciddi bir restorasyondan geçen Kesik Minare Camii, uzun yıllardır atıl vaziyetteydi.

Habertürk’te yer alan habere göre; 2017’nin Temmuz ayında imzalanan ihaleyle restorasyon süreci başlayan Kesik Minare Camii’nin bu yıl müze ve ibadethane olarak açılması planlanıyor.

7. yüzyılda Bizans kilisesi olarak inşa edilen ve Selçuklu döneminde kiliseden camiye dönüştürülen yapının restorasyonunda her ayrıntı ele alınıyor. 15 asırlık olmasına karşın 1896'da çıkan yangınla kullanılamaz hale gelen Şehzade Korkut Camii’nde bulunan taşlar, yapay zeka uygulamasıyla birleştiriliyor.

Restorasyonda bulunan tarihi eserlerin orijinal yerleri tespit ediliyor. Bizans'tan Roma'ya, Selçuklu'dan Osmanlı'ya kadar tarihi izler barındıran caminin taşları, kuru buz uygulamasıyla temizleniyor. Kimyasallarla yapılan temizlik yöntemleri, aşındırıcı olması nedeniyle temizlenen yüzeye zarar veriyor. Ayrıca doğaya karışırken çevreyi de olumsuz anlamda etkiliyor.

Normal basınç şartları altında sıvı halde bulunmayan karbondioksitin -78.5 derecede dondurularak katı hale getirilmesi ile elde edilen buzla gerçekleştirilen temizliğin çevre dostu olması ise yapıya zarar vermiyor. Uygulama İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Cenk Üstündağ ve Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü gözetiminde gerçekleşiyor.