Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çöl Tipi Güneş Paneli Fabrikası Açılıyor

Desiba Enerji, Türkiye’nin ilk çöl tipi teknoloji ile üretilen güneş paneli fabrikasını hayata geçireceğini açıkladı.

yapi.com.tr
Çöl Tipi Güneş Paneli Fabrikası Açılıyor

Desiba Enerji, Alman ortağı J.v.G Thoma ile birlikte Türkiye'nin Alman teknolojisi ile üretilen ilk yerli güneş panelini 30 milyon euroluk yatırımla Jurawatt markası ile Mersin'de hayata geçireceğini açıkladı. Star'da yer alan habere göre, yapılması planlanan Jurawatt, Türkiye'nin enerji ithalatını azaltacağı, güneş enerjisi alanındaki potansiyeline de katkı sunacağı belirtildi.

Güneş paneli üretimine Nisan ayı itibariyle başlayacak Jurawatt için gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Desiba Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ülkan Delikan, yatırım sayesinde Türkiye'nin en büyük yerli panel üreticilerinden biri olacaklarını söyledi.

Türkiye'de yatırım yapmaktan gurur duyduğunu belirten Delikan, "Devletimizin adeta ekonomik bir seferberlik ilan ettiği bu günlerde, Türkiye'ye yatırım yapıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Dünya enerji piyasası bir dönüm noktasında bulunuyor. Sürdürülebilir enerjiye erişim, şüphesiz çağımızın en önemli konularından birisi. Küresel enerji talebinin 2040 yılına kadar üçte bir oranında artacağı öngörülüyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının, elektrik enerjisi üretimindeki payı da gün geçtikçe artıyor. Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye'nin de önemli bir oyuncu olması ve bu alandaki rekabet gücünü artırması, yenilenebilir enerji çağının gerisinde kalmaması son derece önemli" dedi.

Fabrika Nisan ayında faaliyetlerine başlayacak

Güneş enerjisi sektörünü, gelecekte tüm enerji sistemini dönüştürecek, yepyeni ürün ve hizmetlerin yaratılacağı bir zemin olarak konumlandırmak gerektiğini ifade eden Delikan, "Alman ortağımız J.v.G Thoma ile Jurowatt markası adı altında Mersin'de güneş santralleri için panel üretimi yapacak fabrikamızı, 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiriyoruz. 5 bin 900 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 43 bin metrekarelik alanda kurulu, Nisan ayında faaliyetlerine başlayacak fabrikamızın sağladığı katma değerle ülkemiz ihracatına destek vermesini ve başta yakın coğrafya ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 400 kişilik istihdam oluşturacak yatırımımızın yıllık üretim kapasitesi 400 megavatlık panel üretimini karşılayabilir düzeyde olacak. 2017 yılı üretim hedefimiz ise 200 megavat" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki güneş panellerin genellikle Çin teknolojisi ile üretildiğini, bu yatırımın ise Alman teknolojisi sayesinde sektörde büyük bir fark oluşturacağını belirten Delikan, "Çöl tipi teknolojisi olarak adlandırılan teknolojimiz sayesinde, 125 santigrat dereceye kadar üretim imkanı sunduğu için 90 derecede devrelerini otomatik olarak kapatan geleneksel panellere göre en az yüzde 30 daha verimli ve uzun ömürlü paneller üreteceğiz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye, güneş enerjisi  için çok doğru bir yatırım merkezi"

Toplantıda Türkiye'ye ve Desiba markasına güven duyduklarını söyleyen J.v.G Thoma Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma ise, "20 yıl önce Almanya'da kurduğumuz global solar panel üretim markası olan J.v.G Thoma ile 6 farklı ülkede yatırımlarımıza devam ediyoruz. Desiba ortaklığında Jurawatt markası ile Türkiye'ye gelmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye'nin güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olduğunu ve büyük bir cazibesi olduğunu düşünüyorum. Markamızın güneş paneli üretimindeki deneyimi ve Desiba'nın gücü ile Türkiye'de çok başarılı bir iş çıkartacağımıza inanıyoruz" dedi.

 


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/col-tipi-gunes-paneli-fabrikasi-aciliyor_156060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!