Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Katlanabilir Güneş Paneli Yaptı

Türk bilim insanı Murat Okandan, güneş enerjisi konusunda çok önemli bir buluşa imza attı.

yapi.com.tr
Katlanabilir Güneş Paneli Yaptı

İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin ulusal güvenlik projelerini geliştirmesi için kurulan Sandia Ulusal Laboratuvarı'nda 16 yıl çalışan Türk bilim insanı Murat Okandan, 2015 yılında kendi startup şirketi mPower Teknolojiyi kurmak için uzun yıllar çalıştığı iş yerinden ayrıldı ve şimdi güneş enerjisi konusunda çok önemli bir buluşa imza attı. CNNTürk'te yer alan habere göre, Okandan, günlük yaşamdaki herhangi bir objeyi güneşten elektrik üretir hale getiren mikro güneş hücreleri geliştirmeyi başardı. Yesilist'ten Görkem Gömeç'in derlediği habere göre, özellikle tekstil ürünleri için uygulanması düşünülen bu katlanabilir mikro güneş panelleri, uydular, insansız hava araçları ve biyomedikal ürünlerinde çığır açabilecek bir buluş olarak nitelendiriliyor.

Güneş paneli denince akla gelen ik metrelik camdan yapılar, o kadar minik bir hale getiriliyor ki, enerji üreten her bir hücre neredeyse bir parlak süs taşının boyutuna iniyor. Diğer güneş panelleri gibi yüksek verimli silikondan üretilen hücreler, Okandan’ın yeni tasarımı ile birbirine bağlı ve neredeyse kırılamaz şekilde üretiliyor. Bu teknoloji ile uydular enerjisini katlanabilir güneş panellerinden üretebilir ya da kampa giden bir kişi çantasına rahatça bir güneş enerjisi paneli sıkıştırabilir. Bu teknoloji aynı zamanda güneş panellerini çatılarda kullanmak isteyenler için de taşınabilir ve daha hafif yeni ürünler sağlayarak hızlı ve daha ucuz bir şekilde kurulum yapılmasını sağlayabilir.

Okandan’ın tasarımı çok sıkı bir ağ sistemi kullandığından, bir hücrenin gücünü kaybetmesi veya güneş ışınlarının hücrelere ulaşmaması durumunda sistemin tümü etkilenmiyor. Böylelikle daha uzun ömürlü olan paneller, aynı zamanda şu an pazarda bulunan bulunan alternatiflere göre daha az materyal gerektirdiğinden daha ucuz bir şekilde elektrik üretebiliyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/katlanabilir-gunes-paneli-yapti_156174.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!