Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kıyıkışlacık Halkından İkinci Liman Tepkisi

İasos Antik Kentinin yerleşim yeri olan Kıyıkışlacık'a yapılması planlanan Maden ve Kargo Yükleme Limanına tepkiler sürüyor.

yapi.com.tr
Kıyıkışlacık Halkından İkinci Liman Tepkisi

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İasos Antik Kenti'nin yerleşim yeri olan Kıyıkışlacık Mahallesine yapılması planlanan ikinci Maden ve Kargo Yükleme Limanına karşı bölge halkının tepkileri sürüyor.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; geçimini balıkçılık, zeytincilik ve turizmden sağlayan yöre halkı, körfezde var olan limanın yanı sıra yapılacak ikinci bir limanla birlikte körfez ve çevresinde canlı yaşamının sona ereceğini belirterek, ikinci limanın yapılmamasını istiyor.

Güllük, Boğaziçi ve Kıyıkışlacık sakinleri, Kıyıkışlacık balıkçı limanında bir araya geldi. Yurttaşlar 'İasos cennte kalsın' ve “Limana hayır” pankartlarını açtı. Eyleme, ikinci limanın yapımı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, “ÇED gerekli değildir” kararına karşı Muğla İdare Mahkemesinde dava açacak olan Avukat Bora Sarıca da katıldı.

Kıyıkışlacık Muhtarı Halis Şahin, balıkçı limanında gerçekleştirilen eylemde, “İasos Antik Kentinin bulunduğu Kıyıkışlacık Mahallemiz’de yapılmak istenilen, ikinci büyük Maden ve Kargo Yükleme Limanı için “ÇED gerekli değildir” kararı 4 Ocak’ta Muğla Valiliğinin sitesinde yayınlanmıştı. Mahallemiz 3 bin yıllık tarihe ışık tutacak tarihi eserlerin; müze, balık pazarı, kalenin bulunduğu bir turizm bölgesidir. Birinci derece sit bölgesidir. Burası dünya mirasıdır." dedi.

Kıyıkışlacık’ta 30 adet yazlık konut kooperatifi bulunduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu: "Güllük Körfezi'nde ikinci limanını yapılmak istenilmesindeki ısrarı anlayamıyoruz. Bu proje, hem Milas Belediyesi hem de Muğla Büyükşehir Belediye meclisinde tüm partilerin oybirliği ile reddettiği bir projedir. Belediyelerimiz karşı, halk karşı; öyleyse bu limanda neden ısrarcı olunmaktadır?”

Yüzlerce kişi davacı olacak
Muğla Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünün “ÇED gerekli değildir” kararı için Muğla İdari Mahkemesine dava açacak olan Av. Bora Sarıca ise, “Bu mücadelenin, halkın mücadelesi olduğu gibi aynı zamanda bir hukuk mücadelesi tarafı da var. Mücadelenin hukuk tarafından olan bir kişi olarak vekâletname veren köylüler adına dava açmayı planlıyorum. Muğla Valiliğinin sitesinde yayınlanan ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptalini talep edeceğiz" diye konuştu.

Ay sonuna kadar dava açacaklarını belirten Sarıca, "İşin başka bir güzel tarafı da; burada bir kişi, iki kişi, beş kişi değil, yüzlerce kişi davacı olacak." ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiyikislacik-halkindan-ikinci-liman-tepkisi_183786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!