Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kıyılar İnşaat Halinde

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’nde yapılaşmanın yasak olduğu kıyı kenar çizgisi içerisinde inşa edilen yapılar tepki çekti.

yapi.com.tr
Kıyılar İnşaat Halinde

Silifke’nin Yeşilovacık beldesi sahili son yıllarda hızla betonlaşan yerlerin başında geliyor. Doğu kıyısında özel bir çimento fabrikasına ait olan liman inşa edilen Yeşilovacık’ın yaklaşık 15 kilometre batısındaki Büyükeceli koyunda ise Ruslar tarafından yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası sürüyor.

Odatv’den Yusuf Yavuz’un haberine göre; önemli ölçüde balıkçılık ve tarımsal üretimin sürdüğü Yeşilovacık’ın sahil kesimindeki çarpık betonlaşmaya her geçen gün yenileri ekleniyor. Yeşilovacık Portakal Mevkii’nde inşa edilen iki ayrı yapı ise “bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Yapılaşmaya yasak olan kıyı kenar çizgisi içerisinde kaldığı belirtilen inşaatlardan birinin otel olarak kullanılacağı iddia edildi.

Türkiye’nin sualtı ve kıyı alanlarındaki biyolojik çeşitlilik ve yaşam alanları konusunda araştırma ve koruma çalışmaları yürüten Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), Silifke Yeşilovacık’taki kıyı ihlaliyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak yapılaşmanın durdurulmasını talep etti. Yeşilovacık’taki her iki inşaatın da 3621 sayılı kıyı kanununa aykırı olduğuna dikkat çekilen SAD’ın başvurusunda, söz konusu yapılaşmanın Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırılık teşkil ettiği kaydedildi. Kıyı Kanununda “tanımlanan mesafede sahil şeridi üzerinde bina yapılamaz’ hükmünün açık olduğuna vurgu yapılan başvuruda, yasa dışı inşaat girişiminin tespit edilerek gereğinin yapılması talep edildi.

Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi’nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında görevli personelin bölgedeki konut talebini artırdığı belirtilirken, geçici bir süre devam etmesi beklenen bu durumun emlak fiyatlarına ve konut kiralarına da yansıdığı kaydediliyor. Çimento yükleme limanının yapılmasıyla büyük çaplı tahribatın önü açılan Yeşilovacık sahilinin gözden çıkarılmış bir bölge gibi algılandığını dile getiren yöre halkı, rant beklentisiyle yapay olarak şişirilen konut talebinin de kıyı alanlarına zarar verdiğine işaret ediyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiyilar-insaat-halinde_184047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!