Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ormanlardan Sonra, Sıra Kıyılara Geldi

Çanakkale ve Balıkesir’de ormanları tahrip eden şirketlerin liman ihtiyacı için kıyıları da tahrip etmesinin önünü açan Bütünleşik Kıyı Alanları Planı Meclis gündemine taşındı.

yapi.com.tr
Ormanlardan Sonra, Sıra Kıyılara Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Balıkesir-Çanakkale İlleri 1/50.000 ölçekli Bütünleşik Kıyı Alanlar Planı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle 18 Eylül’de onaylandı. Planda, mega yat limanlarından, dış ticarete yönelik RO-RO taşımacılığına, yolcu iskeleleri, tersaneler ve çekek yerlerinden, endüstriyel yük limanlarına, turizm tesislerinden, yat limanları ile balıkçı barınaklarına kadar birçok yatırım öngörülüyor.

BirGün’den Buse İlkin Yerli’nin haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, merkezi idarenin plan onaylarındaki istisna yetkisinin genel yetkiye dönüştüğüne dikkat çekti.

Güney Marmara olarak adlandırılan, Balıkesir-Çanakkale kıyı şeridi, Gelibolu Tarihi Yarımadası ve Bozcaada ile Gökçeada’yı içine alan bölgede yeni bir rant kuşağı oluşturulduğuna dikkat çeken CHP’li Ceylan, Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bu plan hazırlanırken karar alma süreci nasıl gerçekleştirilmiştir? İlgili belediyelerin, meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmış mıdır?

Güney Marmara’nın tamamını etkileyecek söz konusu bütünleşik kıyı alanı planı ve ön görülen yatırımlar için bir çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) yapılmış mıdır?

Söz konusu plan kapsamında kıyı yapılarının yapılması olası alanlarda sulak alanlar, doğal sit alanları, Milli Parklar, Özel Çevre Koruma Alanları bulunmaktadır. Balıkesir- Çanakkale İlleri Bütünleşik Kıyı Alanları Planı hazırlanırken doğal koruma alanlarına ilişkin kriterler ve doğa koruma kurulu kararları göz önüne alınmış mıdır?

Bölgede yapılabilecek her türlü kıyı yapısından denizel ve karasal canlıların etkileneceği açık. Söz konusu plan uygulamalarının biyoçeşitliliğe etkisi nedir ve plan dolayısıyla kaç canlı türü bundan olumsuz etkilenecektir?”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlardan-sonra-sira-kiyilara-geldi_183405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!