Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaeli'deki Sektörel Sorunlar İstatistiklerle Ortaya Konulacak

Kocaeli Ticaret Odası'nın (KOTO) 90 gün istatistiki analiz yapacağı 'Kocaeli'nin sektörel görünümü' projesiyle 15 temel sektörün sorunları tespit edilecek, üretilecek çözüm önerileri bir kitapta toplanacak.

yapi.com.tr / AA
Kocaeli'deki Sektörel Sorunlar İstatistiklerle Ortaya Konulacak

Foto: 'Kocaeli'nin Sektörel Görünümü' projesi protokolü, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve Kocaeli Ticaret Odası Genel Sekreteri Ersan Toplamış tarafından geçtiğimiz günlerde imzalanmıştı

Kocaeli Ticaret Odası'nın (KOTO) 90 gün istatistiki analiz yapacağı 'Kocaeli'nin sektörel görünümü' projesiyle 15 temel sektörün sorunları tespit edilecek, üretilecek çözüm önerileri bir kitapta toplanacak.
KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş, düzenlediği basın toplantısında, projeyi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında geliştirdiklerini belirterek, mobilya, lojistik, turizm, elektrik ve elektronik, sigorta, inşaat, otomotiv ve yan sanayisi, kimyevi madde ve mamulleri, lokanta ve yeme içme yerleri, ana metal sanayisi, çimento ve toprak ürünleri, hazır giyim ve konfeksiyon, makine ve yedek parça, gıda maddeleri ticareti ile bilişim sektörlerinin sorunlarının tespit edilerek, çözüm önerisi sunulacağını söyledi.
    
Projenin Kocaeli'nin sektörel görünümünü daha detaylı irdeleyebilmek adına geliştirildiğini ifade eden Keleş, ''Mali, istihdam, dış ticaret gibi bilgileri güncelleyerek, sorunları tespit edeceğiz, elde edilecek verileri bir kitapta toplayıp ilgili kurumlara ileteceğiz. Amacımız, Kocaeli'de faaliyet gösteren 15 temel sektörü detaylı incelemek, istatistiki araştırmalar yaparak sektörün mevcut görünümünü ve Kocaeli ekonomisine katkısını belirlemek, sektörel sorunları, çözüm önerileri ve beklentileri sektör aktörleriyle beraber ortaya çıkarmaktır'' şeklinde konuştu.

"Kocaeli, Doğu Marmara'nın sürükleyici kenti"
    
MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ise Kocaeli'nin, Doğu Marmara'nın sürükleyici bir kenti, Türkiye ekonomisini sırtlayan, imalat sanayisinde hızlanan faaliyetleriyle kendini ispat etmiş, Türkiye'ye yön gösterici bir ili konumunda olduğunu anlattı. Kocaeli'deki sektörlerin özel bir çalışmayla mercek altına alınmasının Kocaeli başta olmak üzere Doğu Marmara ve Türkiye için önemli olduğuna değinen Ayan, şöyle konuştu:
    
''15 farklı sektörde mevcut durum tespiti yapılarak, 2023 vizyonunda Kocaeli sektörlerinin durumu masaya yatırılacak. MARKA olarak, 2023'de daha gelişmiş, daha müreffeh, herkesin yaşamaktan gurur duyduğu bir Doğu Marmara için kurum ve kuruluşlarımızın projelerine destek vermeye devam ediyoruz. KOTO'nun destek aldığı doğrudan faaliyet destek programımız, özellikle bölgemizin bu tip kendi potansiyellerini ortaya koyan araştırmalarına, stratejilerine destek olmaktadır. Bu proje ilimiz ve Doğu Marmara için önemli bir araştırma ve strateji geliştirme çalışmasıdır. Bu projenin çıktılarından en fazla biz yararlanacağız. 2014-2023 bölge planı için çalışma yapıyoruz, bu proje bizim için güzel bir araştırma çalışması olacaktır.''
    
Araştırılacak konular
    
Projede, sektörler itibariyle Kocaeli ve Türkiye'deki istihdam durumu, sektörlerdeki istihdam yapısına göre işletme büyüklükleri, sektörün Türkiye'deki istihdam durumu ve Kocaeli'nin payı, sektörler itibariyle tahakkuk edilen vergi miktarı, sektörler itibariyle cirolar, sektörlerin Türkiye'deki vergi tahakkuk durumu ve Kocaeli'nin payı araştırılacak.
    
Bunun yanı sıra sektörlerin Türkiye'deki toplam cirosu ve Kocaeli'nin payı, sektörler itibariyle Kocaeli ve Türkiye'deki ithalat ve ihracat rakamları, sektörlere göre kamu yatırımları, iş isteği ile kuruma başvuranlar, işe yerleştirmeler, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının sektörlere göre dağılımı da irdelenecek.
    
Yabancı sermayeli firmalar, halka arz olan firmalar, çeşitli destekler alan firmalar, kurulan ve kapanan firmalar, elektrik kullanım oranları ve doğalgaz kullanımının sektörlere göre dağılımı ile imalat sanayi kapasite kullanım oranının sektörlere göre istatistikleri araştırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaelideki-sektorel-sorunlar-istatistiklerle-ortaya-konulacak_91908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!