Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konak Pier’in Geleceği Bugün Netlik Kazanacak

İzmir’in turizm, kültür, eğlence ve alışveriş yaşamına canlılık getiren Konak Pier’in geleceği bugün şekillenecek. Kültür Bakanlığı İzmir 1 Num

Zaman



b>İzmir’in turizm, kültür, eğlence ve alışveriş yaşamına canlılık getiren Konak Pier’in geleceği bugün şekillenecek. Kültür Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, bugün toplanarak İzmir gündemini uzun süredir meşgul eden Konak Pier için karar alacak.

İzmir’in turizm, kültür, eğlence ve alışveriş yaşamına canlılık getiren Konak Pier’in geleceği bugün şekillenecek. Kültür Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, bugün toplanarak İzmir gündemini uzun süredir meşgul eden Konak Pier için karar alacak. Kurul, geçen hafta Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen’in onayladığı Gümrük Yarımadası Projesi ile ilgili 1/1000 ölçekli imar planını degerlendirmeye alacak. Bayındırlık Bakanı Ergezen’in daha önce onayladığı imar planı dosyasını görüşecek olan kurul, Konak Pier paftasının değişikliğe uğramaması durumunda olumlu görüş verecek ve kararı Konak Belediyesi’ne gönderecek. Konak Belediyesi Encümeni Konak Pier Alışveriş Merkezi’ndeki 2’si sinema olmak üzere 28 işyeri hakkında, ruhsatsız oldukları gerekçesiyle kapatma kararı vermişti. Koruma Kurulu’nun olumlu karar alması durumunda Konak Belediyesi, içinde ünlü mağazaların yer aldığı Konak Pier’in kapısına koyduğu mührü sökecek.

18 bin metrekareye yayılan Konak Pier, 1800’lü yılların sonlarında inşa edildi. Bina yıllarca liman işlevi gördü. Konak Pier 1995 yılında özelleştirme kapsamına alındı ve bir yıl sonra yapımcı firması İZMER A.Ş.’ye kiralandı. İZMER’in restorasyon işlerini tamamlaması yedi yıla yakın sürdü.

Mühürlenmeden önce alışveriş merkezindeki toplam 42 dükkandan 30’u açıktı. Bunlar arasında Beymen, Benetton, Tefal, Remzi Kitabevi, Quiksilver, Ayyıldız gibi tanınmış markalar vardı.

Yedi parselden oluşan Konak Pier’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın üç parseli var. İZMER, üç parsel karşılığında komutanlığa İnciraltı’nda yeni bir liman yapmayı vaat etti ama yapmadı. Bu nedenle komutanlık yerini terk etmedi ve Maliye Bakanlığı’na şikayette bulundu. Hazine İZMER’i ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni, komutanlığa ait parselleri boşaltması için mahkemeye verdi. İZMER de komutanlığın kendi parsellerini geri vermesi için karşı dava açtı. Öte yandan komutanlık inşaat ruhsatı verilmesi nedeniyle belediyeyi İçişleri Bakanlığı’na şikayet etti.

İZMER, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayladığı projede yer alan sinemaları projeye aykırı olarak başka bir parsele taşıdı. Projenin müellifi mimar Salih Zeki Pekin de bu durumu kurula şikayet etti.

Konak Belediyesi tarafından yapılan imar planı Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 Eylül 2001’de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na onaya gönderildi. Bakanlık, Kıyı Kenar Kanunu’nda kıyıda kültür ve ticari yapıya izin verilmediği gerekçesiyle planı onaylamadı. Büyükşehir Belediyesi de planı yeniden incelemesi için iki kez bakanlığa gönderdi. Yasal prosedür sürerken Konak Pier’deti restorasyon çalışmaları tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konak-pierin-gelecegi-bugun-netlik-kazanacak_3202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!