Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Alımında Sıfır Risk için Sağlam Tapu

FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık, konut satın alma kararı sürecinde evrakların doğruluğunun kontrolü ile olası riskler konusunda müşteriye risk analizi sunan ürünü 'Sağlam Tapu'yu tanıttı.

yapi.com.tr
Konut Alımında Sıfır Risk için Sağlam Tapu

2014 yılında yaklaşık yüzde 20’si İstanbul’da olmak üzere, 1 milyondan fazla konut el değiştirdi. FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık, yeni ürünü 'Sağlam Tapu' hizmeti ile gayrimenkul alım satımında karşılaşılması muhtemel riskleri değerlendirerek, satın alan açısından tapu süreçlerinin ve işlemlerin şeffaflaşmasını, risklerin bilinmesini ve minimize edilmesini sağlayacak. Sağlam Tapu’nun 2016 yılında Türkiye genelinde hizmet verecek bir yapıya dönüşmesi, konut satışlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmesi hedefleniyor.

ErtuğrulErtuğrul Bul"Sağlam Tapu, karşılaşılabilecek tüm riskleri sıfıra indiriyor"

'Sağlam Tapu' hizmetinin tanıtım toplantısında konuşan FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık AŞ Genel Müdürü Ertuğrul Bul, genel profil itibariyle gayrimenkul ediniminin hayat süresi içerisinde bir ya da iki sefer ile sınırlı bir işlem olduğuna dikkat çekti ve yeni hizmetleri hakkında şunları söyledi:

"Bu nedenle gayrimenkul satın almak isteyenlerin bir ya da iki defa yapacakları bir işlem için gerekli prosedürleri öğrenmeleri, detay bilgilere sahip olmaları beklenemez. Buna karşın gayrimenkul alımının kendisi ise detaylı bilgilere ve uzmanlığa gereksinim duyan bir alan; çünkü gayrimenkulü satın alırken aslında gayrimenkulle birlikte devreden tüm sorumlulukları da almış oluyorsunuz. Görüp beğendiğiniz ve satın almaya karar verdiğiniz 3+1 dairenin göremeyeceğiniz alanlarda, kullanımınızdan değerinin düşmesine kadar pek çok kısıtlama ile karşılaşabilirsiniz. O daire ister sıfır, ister ikinci el olsun, tapu kayıtlarında konutu kullanmaktan, maddi risk oluşturmaya kadar gidebilen bir takım kısıtlamalar olabilir. Biz bunlara 'takyidat' diyoruz. Konut satın alan, aynı satışla aldığı takyidatları bilmezse riskli bir konut satın alma tecrübesi söz konusudur. Takyidatlı işlem oranları ise hiç hafife alınmaması gereken bir boyutta. Yapılan genel işlemlerin yaklaşık yüzde 70’i takyidat içeriyor. Her ne kadar bu takyidatların birçoğu çok kolay çözülebilecek ve sorun olmayacak takyidatlar olsa bile, biz Sağlam Tapu ile olası bütün riskleri sıfıra indiriyoruz".


Sağlam Tapu nedir?

Sağlam Tapu ile taşınmazı nakit olarak satın alacak kişinin güvenli bir satın alma gerçekleştirmesi, oluşabilecek her türlü risk konusunda bilgi sahibi olması, bu sayede de maksimum güvenlikli bir satın alma gerçekleştirmesi hedefleniyor. Sağlam Tapu hizmet bedeli, gayrimenkul fiyatından bağımsız olarak işlem başına 480.

FU uzmanları, Sağlam Tapu hizmetini satın almış müşterilerin işlemlerini tapu aşamasında hem tapu kütüğünden, hem satış senedinden, hem de tapu senedinden karşılaştırmalı olarak kontrol ediyor. FU uzmanı tapu kütüğünde yer alan herhangi bir takyidatın tapunun satış esnasında hazırladığı resmi senede doğru eklenip eklenmediğini kontrol ediyor ve müşteriye de eş zamanlı olarak var olan takyidatla ilgili bilgi veriyor, olası riskleri gösteriyor. Bu noktada karar tasarrufu, müşteride oluyor. Müşterinin danışmanı sıfatıyla FU uzmanı durumu açıklıyor, ancak karar yönünde herhangi bir vurgu yapmıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-aliminda-sifir-risk-icin-saglam-tapu_130757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!