Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konutta İndirim Kampanyası Yayılıyor

Emlak GYO ile GYODER'in kampanyası etkili oldu. Kampanya müşteriyi bu şirketlere yöneltince bu iki çatı dışında kalan şirketler de kampanyaya yöneldi.

yapi.com.tr
Konutta İndirim Kampanyası Yayılıyor

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, Emlak Konut GYO ile GYODER üyesi 39 şirketin başlattığı indirimli satış, TOKİ’nin ise borcunu erken ödeyene yüzde 20 indirim kampanyası diğer şirketlere de yayılıyor. Bu iki çatının dışında kalan ve sektörün önemli bir bölümünü temsil firmalar da yeni kampanyalar başlatıyor. Böylece ağırlık İstanbul’da da olsa kampanya furyasının bütün Türkiye’ye yayılmakta olduğu dikkat çekiyor.

Emlak Konut GYO’nun darbe girişimi sonrası konut satışlarını canlandırmak için başlattığı kampanya GYODER çatısı altındaki şirketlerde hareketliğe neden olmuş, sektörün üst örgütü GYODER üyeleri de 90 projede kampanya başlatmıştı. Yaklaşık 56 bin konutu kapsayan, faizleri 0.70’e, vadeyı 120 aya, peşinatı yüzde 20’ye indiren bu kampanyalar etkisini gösteriyor. Bu iki çatının dışında kalan sektörün önemli bir bölümünü temsil eden diğer firmalar da vatandaşın isteğiyle kampanya dahil oluyor. Kampanyanın yarattığı algıdan yararlanmak isteyen bazı şirketler faiz oranlarını Emlak Konut’un seviyesine indirmeye çalışırken, bazıları da daha farklı kampanyalarla süreç içinde yer almaya çalışıyor.

Konuta yönlendirme algısı oluştu

Erguvan İnşaat Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı, Emlak Konut’un kampanyasıyla birlikte insanları konuta yönlendirme algısının oluştuğunu söyledi. Maraşlı, firma olarak 15 Temmuz’dan bir hafta sonra hemen kampanya başlattıklarını belirterek, “Yüzde 12.5 peşinat alıyoruz. Kalan ödemeleri de 6 ay sonra başlatıyoruz. Zaten 6 ay sonra proje teslim edilecek. Ayrıca ilk 6 ay kredilerini de biz ödemiş olacağız. Böylece hem piyasanın hem de insanların kendini toplamasına imkan sunmuş olacağız” dedi. Emlak Konut kampanyasıyla birlikte insanları konuta yönlendirme algısının oluştuğunu söyleyen Emre Maraşlı, “Firma olarak başlattığımız kampanya ile satış ofislerimizde bir hareketlilik oldu. Kurtköy Avlu ve Loft Dragos projelerindeki kalan 30 daire için bu kampanyayı yapıyoruz” diye konuştu.

Bu tür kampanyalar büyük fırsat yaratıyor

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar ise, bu tür uygulamaların konut almak isteyen yatırımcılara da oturmak isteyenlere de büyük fırsat olduğunu kaydetti. Herkesin kendi ölçeğinde yapabileceği fedakarlıkları yaparak müşteri kitlesine ulaştığını kaydeden Dündar, “Bunun etkilerinin sektöre olumlu yansıyacağını düşünüyorum. 216 Yapı olarak inşa ettiğimiz tüm projelerde önceliğimiz gayrimenkule uygun ödeme koşullarıyla kolay ulaşmayı sağlamak. Halen satışta olan projelerimizde kişiye özel ödeme planlarımızın yanısıra anlaşmalı bankalarımızdan indirimli faiz oranlarıyla kredi kullanımı ve belli bir peşinata 48 ay sıfır faiz seçeneği sunuyoruz. Ayrıca 216 Butik Plus projemizde ağustos ayı boyunca geniş aileleri düşünerek, 144 metrekare 3+1 dairelerimizi 654 bin liradan 555 bin gibi rakamlara kadar indirerek biz de büyük bir katkı yapmak istedik” dedi. Irmak Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Serap Selçuk da firma olarak kampanyaya Vadişehir Başakşehir projesiyle katıldıklarını belirtti. Alıcıların isteğiyle kampanyayı dün itibariyle başlattıklarını anlatan Selçuk, “Kampanya kapsamında 36 ay vadelerde sıfır faizle satış yaparken, 60 ayda ise faiz oranını 0.50’ye çektik. Bunun kendi finansman kaynağımızla karşılayacağız” dedi.

Ağustos sonuna kadar yüzde 10 indirim yapacak

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici de “15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ekonomide dalgalanmalar görülse de gayrimenkulü güvenli liman olarak gören yatırımcı bu dönemde alımlarını ertelemiyor. Özellikle son iki haftaya bakıldığında satışlarda hareketlilik olduğunu söyleyebiliriz. Greenist olarak projemizde yer alan dairelerin yüzde 80’ini satmış bulunmaktayız. Biz de İstanbul’un gelişen ve yükselen merkezi ve yeni yüzü Bahçelievler’de ev sahibi olmak isteyenler için ağustos sonuna kadar yüzde 10 indirim fırsatı sunuyoruz” dedi.

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram ise konut sektörüne yapılan tüm kampanyaların emlak sektörünün canlanmasına birebir katkı sağladığını belirtti. Bayram şöyle konuştu: “Kampanyalarla ev sahibi olmak yatırımcı açısından çok daha kolay oluyor. Böylelikle yatırımcı hayallerine çok daha çabuk kavuşmuş oluyor. Biz de son dönemde yapılan emlak kampanyalarına dahil olmak istedik. Canlanan emlak sektörüne her zaman olduğu gibi Denge Yapı olarak da katkı sunmayı arzuladık. Ağustos ayı içinde yeni bir kampanyaya başlıyoruz. 60 ay sıfır faizle konutlarımızı satışa çıkarıyoruz. Üstelik taksitleri de olabildiğince en alt düzeyde tutmaya çalıştık. Bin 961 TL’den başlayan taksitlerle konut alıcılarını ev sahibi yapmayı hedefliyoruz.”

Alıcılarımız Emlak Konut’a gitti

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise Emlak Konut GYO’nun başlattığı kampanyanın sektöre destek vermediğini belirtti. “Emlak Konut sektörün ancak yüzde 10’unu temsil ederken bizim gibi özel sektör firmaları ise yüzde 90’ı temsil ediyor. Ancak buna rağmen 120 ay vadeli yüzde 20 peşinat ve 0.70 faiz oranları ile başlattığı kampanyandan sonra bizim satışlarımızda ciddi düşüş oldu. Çünkü zaten dar olan alıcı kitlesini Emlak Konut bankaları da devre dışı bırakarak kendine çekti” diyen Özyurt, sektöre destek amacıyla çıktığı söylenen kampanya ile insanları Emlak Konut firmalarına yönlendirdiğinden şikayet etti. Özyurt, “Bu durumda bizim de faiz oranlarını 0.70’e çekmemiz gerekiyor Ancak şu andaki kredi oranları yüzde 1.15 ile 1.20 seviyesinde. Dolayısıyla bu bize çok fazla yük getirecek Çünkü bunun faiz yükünü bizim üstlenmemiz gerekiyor. GYODER çatısı altıda dahi olsak aynı şey olacaktı. Dolayısıyla devlet aslında farkına varmadan özel sektöre bir nevi köstek oluyor. Sadece kendi yüklenicilerine destek veriyor. Bundan dolayı kızgınız " dedi. Belirli firmalar yerine sektörün geneline bir destek gerektiğini belirten Özyurt, “Örneğin devlet bankaları 1-2 ay tüm sektör firmalarına 0.70 oranında destek sağlayabilir. Ya da bizim gibi şirketlerin kullandığı ticari kredilerin faiz oralarını 1-2 aylığına düşürebilirlerdi. O zaman herkes kendine göre pay alabilirdi. Şimdi devlet tam anlamıyla bize rakip oldu” diye konuştu. İnsanların TV reklamlarındaki şartları sorduklarını ancak bunları banka aracılığıyla verdiklerini söyleyince insanların soğuduğunu belirten Özyurt, “Piyasanın bu kadar kötü olduğu bir dönemde birde böyle yük geldi. Satış ofislerine baktığımızda özel sektörün boş, ancak Emlak Konut'la çalışan firmaların ofisleri ise dolu. Bir aylık deniliyor dolayısıyla hangi firma 1 ay dayanacak hangi firma ikinci aya çıkacak orası meçhul” yorumunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-indirim-kampanyasi-yayiliyor_147905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!